harici haber

Fransızlar herşeyden korkarlar

“Fransızların hemen hemen tamamına yakını her şeyden korkuyor galiba” diyor bir Fransız tarihçi Michel Wincock, LeMonde gazetesine yaptığı açıklamada. Wincock bu sözleri Inquisite haber kanalında yayınlanan ve Fransa genelinde gerçekleştirilen bir araştırma sonuçları için söylemiş.

Araştırmaya göre Fransızların %74’ü, İslamiyet’in Fransız toplumuna hiç uygun olmadığını düşünüyorlarmış. Araştırmayı Ipsos ve the Jean-Jaures Foundation kurumları yapmış. Fransızların sadece %29’u, Fransa’da yaşayan göçmenlerin topluma uyum sağlayabildiği yönünde görüş bildirmiş.

%46’sı, Fransa’nın işsizlik sorununu göçmen problemine bağlamış. Bu dilim içinde yaşayanların desteksiz salladıklarını veya çok açık bir şekilde ırkçı olduklarını kendi haberlerimizden biliyoruz, zira daha öncede özellikle göçmenlerin Fransız toplumunda iş bulmasının ne kadar zor olduğunu gösteren haberler yayınlamıştık. Fransa’nın işsizlik sorununun kendi kötü giden ekonomileri ile ilgilisi var, göçmenler ile ilgisi yok. Göçmenlere zaten doğru dürüst iş vermiyorlar ki…

Araştırmaya katılanların %62’si artık Fransa’da yaşarlarken vatanlarını tanıyamadıklarını belirtmişler.

Tarihçi Michel Wincock’un  “Fransızlar herşeyden korkarlar” sözü gerçekten önemli bir tespit. Zira Fransız halkı sırf “kendilerine benzemiyor” diye göçmenlerden o kadar korkuyor ki, sürekli “kültürel fark” problemi ortaya atıyor.

Kendi korkularını bastımak için tuhaf “sosyolojik” labirentlere sokuyorlar kafalarını.

Ve maalesef bu süreçte uydurdukları zırvalık külliyatlarını ülkemizdeki pek çok akademisyen bilimsel çalışma zannediyor.

Örneğin ortalama bir Fransız sosyoloğunun “İslamiyet Fransız toplumu ile uyumlu değilidir” önermesini ortaya atarken kullandığı “incompatibilité” kavramı sonucunda kendi toplumunu oldukça durağan ve statik bir formata sokuyor, oysa Fransız sosyologlar tarih boyunca kendi toplumlarının ne kadar “dinamik ve değişken” olduğundan dem vurur, sözüm ona bununla gurur duyar.  Mesela incompatibilité’nin zıttı compatibilité’dir, bilgisayarınıza yüklediğiniz bir program “uyumlu” ya da “uyumsuz” olabilir. Böylesi mekanik bir kavramı bir toplum için kullanmak zaten temelden yanlış.

Bunu belirtmek istedik zira derdimiz Fransa’nın İslamiyet’i kucaklayıp kucaklamaması değil, kendilerine “tebliğ” ulaşmıştır, artık bu onların dünyevi değil, uhrevi sorunu, istedikleri kadar “uyumsuz işte” diye tepinebilirler, hesap vermek artık onların sorunu. İslamı Fransızlara uyumlu hale getirmek için “reform” yapacak değiliz ya…

Ayrıca bir Fransız düşmanlığı ve ırkçılığı yapacak değiliz, buna inanmayız, ayrıca zaten bu bize bir şey kazandırmaz.

Asıl derdimiz ülkemizde hala pek çok sosyolog-yazar ve akademisyenin “Fransız medeniyetini” yere göğe sığdıramayışı.

Aşağıda resimde bir Fransız “enteli”, bozuk İngilizce aksanı ile ABD’nin işgallerini eleştiriyor, üstünde oturduğu “iğrenç kolonyal-sömürü” tarihine aldırış etmeden.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 7 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Fransızlar herşeyden korkarlar”

  1. SEMA AKTEMUR AKÇAY

    “Fransız medeniyetini” yere göğe sığdıramayan sosyolog-yazar ve akademisyenlere sormak lazım.
    Kraliyet ailesini ülkeden kovmadan GÜYA dünyanın en sağlam demokrasisini inşa eden Fransa’nın peki Cezayir de işi neydi, yüzlerce Cezayirli masum insanları katletti.

    Yıllardır Afrikayı sömüren ve bir cok katliamlara imza atan Fransa’ yı kınıyorum..
    Tarihse tarih, Magna Carta’ya kadar uzanır.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes