harici haber

Kraliçe’nin yemekleri, siyasi hesapları

Sembolik olduğu iddia edilse de İngiltere kraliçesinin her hamlesi aslında milimetrik siyasi hesaplar içerir, İngiliz derin devleti kraliçeyi istediği gibi yönlendirir. İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun liderlerinden Martin McGulnness dün gece Windsor Şatosunda İrlanda Devlet Başkanı Michael Higgins onuruna verilen akşam yemeğinin davetlileri arasındaydı.

Kuzey İrlanda’da İngiltere’ye karşı ayrılıkçı faaliyetler yürüten ve yakın tarihe damgasını vuran terör olaylarının önemli taraflarından biri olan İrlanda Cumhuriyetçi Ordusunun IRA’nın komita liderlerinden Martin McGulnness dün gece Windsor Şatosunda İrlanda Devlet Başkanı Michael Higgins onuruna verilen akşam yemeğinin davetlileri arasındaydı.

McGulnnes’ın yemekte Kraliçe Elizabeth ve Başbakan David Cameron’la karşılıklı kadeh kaldırması, IRA’nın 35 yıl önce Kraliçe’nin kuzeni Lord Mountbatten’ı öldürmesinden bu yana bu yana İngiltere-İrlanda ilişkilerinde ve Kuzey İrlanda sorununda ne denli mesafe alınmış olduğunun sessiz bir göstergesiydi.

Yemekte yaptığı konuşmada “Geçmişimizi unutmayacağız ancak geçmişimizin geleceğimizi tahakküm altına almasına da izin vermeyeceğiz” diyen Kraliçe “Onca yıllık işgal ve direnişin ardından artık birbirimize zarar vermek yerine güç kattığımız bir dönemi yaşıyoruz. Britanya artık orada yaşayan İrlandalılar sayesinde daha güzel bir yer” diye konuştu.

ISSGPMY6726488

 

Yazan - Nis 11 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Kraliçe’nin yemekleri, siyasi hesapları”

  1. SEMA AKTEMUR AKÇAY

    “Geçmişimizi unutmayacağız ancak geçmişimizin geleceğimizi tahakküm altına almasına da izin vermeyeceğiz” ,“Onca yıllık işgal ve direnişin ardından artık birbirimize zarar vermek yerine güç kattığımız bir dönemi yaşıyoruz” diyen Kraliçe gibi;
    Gün gelecek; Anadolu’nun herhangi bir toprak parçasında çocuklarını bu vatan uğrunda kaybetmiş ya da askerlik çağı gelmiş çocuğu olan anne ve babalar , bu barış ortamına karşı direnç gösteren insanlara karşı, çocukların ölmemesi adına ülkemizdeki barış sürecine destek olacaklar. Memleket ve merhamet adına, ölmüşlerimizin hatırına, dinimizin de emrettiği gibi kızlarının ve oğullarının kanlarını, bağışlayarak helal edecekler.
    Çünkü biliyorlar ki kadim söylencelerden beri biline gelen; medeniyetler beşiği Mezapotamya’dan günümüze süregelen bin yıllık kardeşlik hukukundan, bin yıllık ortak geçmişten, bu vatan topraklarının ortak geleceği adına, ülkemizi dökülen kanlar değil kan kardeşliği ayağa kaldırır, yaralarını sarar.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes