harici haber

İpek yolu yeniden haritalara giriyor

Rusya, artık ‘dolar’ kullanmayacağını açıklayarak uluslararası ticaret dengelerini alt üst etti. Oluşmaya başlayan yeni düzende Türkiye’nin rolü ne olacak? Putin, Başbakan Erdoğan’ı neden aradı, ne konuştular?

Rusya Kırım konusunda Batılı güçler ile dalaşınca, Amerika ve Avrupa, eski süper gücü, ekonomik ve finansal yaptırımlarla tehdit etti. Rusya bu tehditlere karşı bir hamle yapacak gibi duruyor ve oyunun kurallarını alt üst edebilecek stratejik potansiyele sahip bir ülke.Eski Dünya Bankası uzmanı Peter Koenig de, Information Clearing House sitesinde yayınlanan analizinde bu ihtimali işaret ediyor.Koenig’e göre, son ticaret verileri Rusya’yı, Kırım krizinden sonra bu senaryoyu değerlendirmeye itti.

Rusya, ticari ilişkilerinde artık dolar kullanmayacağını açıkladı. Bundan böyle gerçekleşecek hidrokarbon ticareti dolarla değil, Rus Rublesi veya ticari ortakların para birimleri ile gerçekleştirilecek.

AVRUPA RUSYA’YA BAĞIMLI

Rusya bir enerji üreticisi olarak her yıl 1 trilyon dolar civarında petrol ve doğal gaz ihraç ediyor. Almanya’nın doğal gaz ihtiyacının %40’ını Rusya karşılıyor. Türkmenistan ve Azerbaycan gibi alternatiflere rağmen Avrupa hala Rus gazına bağımlı durumda.

Koenig, Brezilya, İran ve Çin’in de bu politikaya uyması durumunda dünya ticaretindeki petrol-dolar dengesinin ortadan kalkacağını savunurken bu durumun Amerikan ekonomisine ve Amerika’nın Avrasya’daki politik etkisine çok ciddi zarar vereceğini savunuyor.

İPEK YOLU DİRİLECEK Mİ?

Koenig’in dikkat çektiği bir başka gelişme de son zamanlarda Çin’in üstlendiği geleneksel ‘İpek Yolu’ ticaretini canlandırma misyonu. Bu ‘İpek Yolu Projesi’ Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Berlin ziyareti sırasında da gündemdeydi. Çin, Orta Asya ve Rusya üzerinden Almanya’ya bağlanmak istiyor. Bu yol, Çin üretim mallarının Avrupa pazarına ulaşabilmesi için alternatif bir güzergah olacak.

Rusya’nın ticaretinde dolar kullanmayı bırakması, dünya ekonomisinin çok büyük bir kesimini yeniden şekillendirerek tamamiyle yeni bir devrin başlamasına neden olabilir.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ BÜYÜK

Putin Ukrayna krizi ile birlikte, global ticaret oyununun dışında bırakılması durumunda başına neler gelebileceğini gerçekten anladı. Rusya olası kötü sonuçların önüne geçmek için, mümkün olan en kısa süre içerisinde yeni bölgesel koalisyonlar kuracaktır. Yerel seçimlerdeki zaferinden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayıp tebrik eden ilk isim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu. Avrasya geçiş noktalarında, çok kritik bir stratejik konuma sahip Türkiye’nin güçlü lideri Erdoğan, bu süreçte Putin’in en önemli ortağı olabilir.

REC30235-silk-road

 

Yazan - Nis 14 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes