harici haber

Martin Luther King’in bir rüyası varsa, Obama’nın da insansız hava araçları var

Rootsaction.org sitesinin kurucularından ve ABD’nin dış politikasını yerden yere vuran kitapları ile bilinen Norman Solomon ABD başkanı Obama ile ilgili ilginç bir noktaya dikkat çekmiş, “Martin Luther King’in bir düşü vardı Obama’nın da insansız hava araçları var” diyor.

Kaderin tuhaf cilvesi Obama’nın ikinci dönem başkanlık yemini ABD’li 1960 yıllarda ismi sıkça zikredilen zenci hakları aktivisti Martin Luther King’in adıyla anılan milli bayramlarına denk geldi. King, ABD siyasi tarihine yaptığı meşhur konuşması ile geçmişti, bu konuşmasında “I have a dream” yani “bir rüyam var” diye başlayıp, ABD için özgürlükler ve tüm renkler için eşit haklar “hayal” etmişti.

Normon Solomon diyor ki, Obama ise ABD ordusu için yeni insansız hava araçları üretmek ile meşgul, onun rüyası bu.

Guardian gazetesinin bir haberine Obama yönetime geldiğinden beri ABD ordusu, Yemen’de, Afganistan’da, Pakistan’da ve Somali’de 300’den fazla “drone” yani insansız hava aracı saldırısı düzenledi ve 2500’den fazla insanı öldürdü.,

Bu yüzden Obama ilk seçildiğinde siyahi olması dolıyısıyla Martin Luther King’e benzetilmişti ama onun gibi “ilham verici” konuşmalar bile yapmıyor, yeni iha saldırıları için onaylar veriyor.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Nis 18 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes