harici haber

4 trilyon dolarlık savaşlar

ABD’li Brown Üniversitesinin Watson enstitüsünde Uluslararası ilişkiler bölümü costofwar.org diye ilginç bir çalışmaya imza atıyorlar, savaşın maliyetleri üzerine. Yaptıkları araştırmaya göre şu an Amerikanın son 10 yıldaki savaşları için harcadığı para 3.7 trilyon doları geçmiş durumda ve bu rakam 4.4 trilyona çıkabilir.

Bu rakamlar ABD’nin 11 eylülden sonra Afganistan’a giren, sonra Irak’ı işgal eden ve ardından da hala günümüzde “uzaktan kumanda” ile de olsa Pakistan’da savaş yürüten ordusunun maliyetleri.

Raporda yapılan bir diğer uyarı bu maliyetlerin ABD ordusunun bu üç cepheden tamamen çekilmesi durumunda bile artacağı yönünde çünkü bu seferde pek çok gazi ve savaş mağduru için ülke içinde bakım, rehabilitasyon ve istihdam masrafları gerekecek.

Watson enstitüsündeki akademisyenler Washington’un aynı konular ile ilgili rakamlarının daha az olduğunu ancak bu tarz “muhasebe oyunlarının” gerçeği yansıtmadığını ve bu savaşlarının maliyetlerinin sadece askeri harcamalardan çok daha karmaşık hesaplar gerektirdiğini anlatıyorlar.

Yazan - Nis 28 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes