harici haber

ABD’den Rusya’ya yaptırımlar başladı

ABD Hazine Bakanlığı, Moskova merkezli Tempbank’ı Suriye’deki Esed rejimiyle olan ilişkileri nedeniyle yaptırım uygulanacak kuruluşlar listesine ekledi. Karara göre Rus bankasının ABD finansal sistemiyle tüm ilişkisi kesilecek.

Bakanlık ayrıca Tempbank’ın çalışanlarından Mikhail Gagloev, altı Suriye hükümet yetkilisi ve Banias ve Humus adlı iki Suriye rafineri şirketine yaptırım uygulama kararı aldı.

Suriye rejiminin lideri Beşşar Esed Rus bankalarını dünya piyasasına ulaşmak amacıyla aracı olarak kullanıyor. Ancak ABD daha önce Kongre üyelerinden gelen baskılar nedeniyle söz konusu bankalara yaptırım uygulamaktan kaçınmıştı.

ABD’den muhaliflere resmi statü

Obama yönetimi, Aralık 2012’de Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu (SMDK) Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanımıştı.

En son pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanlığı, SMDK’nın ülkede resmi olmayan irtibat bürosunun statüsünün değiştirilerek resmi diplomatik misyon açmalarının onaylandığını duyurmuştu.

Yeni ofis büyükelçilik statüsünde olmayacak, ancak ABD yasası altında ‘yabancı misyon’ olarak nitelendirilecek.

Statü değişikliği büyük ölçüde sembolik olsa da, dışişleri yetkilileri, bunun muhaliflerin bir süredir önemli isteklerinden biri olduğunu belirterek, yeni statünün muhaliflere Washington’da daha güçlü bir mevcudiyet ve güvenilirlik sağlayacağını vurguladı.

QFSMKLN6417322

Yazan - May 9 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes