harici haber

Sisi’nin Katar rahatsızlığı

Mısır televizyonlarının yayımladığı programda konuşan Sisi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Katar ve Cezayir’e yönelik açıklamalarda bulundu.

Sisi, Katar’a yönelik mesajında, “Katar’a, ‘Mısır halkını daha fazla kaybetme’ diyorum. Halkın büyük çoğunluğu, daha önce hiç görülmemiş bir şekilde Katar ve Hamas’tan çok muzdarip” dedi.

Körfez ülkeleri ile ilişkiler konusuna da değinen Sisi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminden sonra Arap ülkelerinin Mısır’a 20 milyar doları aşan yardımından övgüyle söz ederek, cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk ziyaretini Suudi Arabistan’a yapacağını belirtti.

Sisi, “Arap kardeşlerimiz Mısır’a çok yardımda bulundu. Yapacakları yardım çok önemlidir. Arap kardeşlerime güveniyorum. Onların Araplıklarına, vatanseverliklerine, özverilerine ve bölgedeki yeni durumu anlamalarına güveniyorum” diye konuştu.

Geçen dönemde Mısır’ı desteklemesinden dolayı Suudi Arabistan Kralı Abdullah’a teşekkür eden Sisi, Suudi Arabistanlılara ülkelerini şer odaklarına karşı korumaları çağrısında bulundu.

BAE’ye de teşekkür eden Sisi, BAE’lilere “Dikkat etmeleri ve ülkelerine sahip çıkmaları” çağrısında bulundu.

Kuveyt’e yönelik açıklamasında ise Sisi, “Kuveyt’e diyorum ki ‘biz kardeşiz’. (Irak-Kuvet savaşına işaret ederek) Siz bir sınavdan geçtiniz, biz de gerçek sınavdayız” ifadesini kullandı.

Libya’nın içinde bulunduğu duruma ilişkin ise Sisi, “Libya devleti hızlı bir şekilde geri dönmeli. Libya’daki mevcut durum ve sınırlarını koruyamaması Mısır’a karşı büyük bir tehdit teşkil ediyor” dedi.

GUZIHMW2037111

Yazan - May 9 2014. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes