harici haber

ABD ordusu Afrika’ya “yatırımlarını” arttırıyor

Aşağıdaki haber geçen seneden. Bu aralar, Nijerya petrollerini ele geçirmek için kolları sıvıyan ABD, bunun yolunu önceden yapmıştı, biz de bunu haberleştirmiştik. Elbette uyarıda bulunduğumuz pek çok konu gibi bu da ciddiye alınmamıştı. Gerçek anlamda “küresel ümmet bilinci” olan bir basınımız olsaydı, sadece tribünlere oynamaktan ziyade bu tarz “dosya” haberciliğine önem verirdi.

ABD ordusu Afrika’ya “yatırımlarını” arttırıyor

Los Angeles Times’ın bir haberine göre ABD ordusu Afrika’da yatırımlarını artıyormuş. Daha geçen ay üslerin yenilenmesi ihalesi için taşeron firmalara 200 milyon dolar dağıtmışlar. LA Times’ın makalesine göre bütün bunların altında “Afrika’daki İslami gruplar” ile mücadele fikri yatıyormuş.

Projenin toplam maaliyeti 1.2 milyar dolarmış ve önümüzdeki 25 yılı kapsıyormuş. Proje kapsamında ABD ordusunun Afrika’daki askeri üsleri daha da güçlendirilecekmiş.

Araya bir reklam atalım mı?

TİKA adlı kuruluşumuz daha yeni Afrika’nın Tanzanya ülkesine “karşılıksız” televizyon yayıncılığı yardımı yaptı, tika.gov.tr adresinin haberler bölümünden bakabilirsiniz.

Birileri üs kurar, biz ise onların dünyaya kendi seslerini duyurmaları için “yayıncılık” yardımı yapıyoruz, bundan bahseden bile yok.

Sonra “Halklar neden acaba Türkiye’yi olan biten bütün kara propagandaya rağmen sevmeye devam ediyor?” diye birileri hayıflanıyor.

tanzanya-tika

 

 

 

 

Yazan - May 12 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes