harici haber

Güvenlik teknolojileri endüstrisi 11 Eylülden sonra patladı

ABD’nin ünlü teknoloji dergisi bu patlamanın “olumlu” yönde olduğunu düşünüyor. 11 Eylül “miladının” bir de bu yönde marifeti varmış demek ki ABD toplumu için. İyice paranoyaklaşan bir topluma “fiyakalı güvenlik teknolojileri” satmak daha kolay olacaktı doğal olarak.

Pentagon’un sadece son 5 yılda “Biometrics” konusu için 3 milyar dolar harcamış. Biometrics yani biyolojik ölçüm konusu “tanıma ve gözetleme” ile ilgili, yani bütün bilimsel taklaların sonucunda asıl dert herhangi bir insanı en ufak bir “detay ipucundan” en olmadık ortamda tanıyabilmek.

Derginin iddiasına göre yeni nesil “insan eşgali belirleme” araçlarına göre yeni nesil parmak izi tanıma cihazları sadece parmak basınca değil, insanı 10 metre uzaktan tanıyabilecekmiş. Ayrıca bir başka iddiaya göre de cep telefonlarına yüklenen bir yazılıma göre, insanın yürüme biçiminden o insanın “kimliği” tespit edilebilecekmiş.

İnsanların teknoloji müptelası yapan günümüz reklam-medya kültürü belki bilerek, belki de bilmeyerek böylesi “faşist” uygulamalara çanak tutuyor. Şu anki nesiller cep telefonuna öyle sarılacak ki, “dinlerlerse dinlesinler, ben cebim olmadan yaşayamam” diyecekler, derin devletler istedikleri gibi “kullanacaklar” sözüm ona teknoloji nimetlerini.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - May 14 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes