harici haber

Türkler gitti Müslümanlar geldi

Almanya’daki ırkçı hareketler son yıllarda kisve değiştiriyor.

Almanya Bielefeld üniversitesinden Wilhelm Heitmeyer Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine verdiği bir demeçte son yapılan bir araştırmanın detaylarını aktarmış.

Araştırmaya göre Almanya’daki ırkçılık artık yerini Islamofobi’ye bırakmış durumda, Heitmeyer “Artık Türkler yok sadece Müslümanlar var” demiş. Heitmeyer ayrıca İslamofobinin sağ kökenli oluşumlarda değil, sol eğilimli hareketlerde de ivme kazandığını belirtmiş.

Buradan şu yorum çıkıyor, Almanların genlerinde olan ırkçılığı en güzel besleyebilecekleri bir damar bulmuş oluyorlar. Haricihaber.com olarak yayın hayatına başladığımızdan beri üzerinde ısrarla durmaya çalıştığımız noktaya Alman akademisyenler de sosyolojik araştırma yaparak dikkat çekmiş oldular.

Eskiden Almanya’da ırkçı saldırıların kökeninde hep “etnik” kışkırtmalar oluyordu ama artık din olacak. Belki de 4.kuşaktan olan ve hayat tarzı olarak İslam diniyle pek bir ilgisi olmayan “Türk kökenli Alman” vatandaşları sırf Müslüman kökenli ailelerden geldikleri için Almanya’da ayrımcılığa maruz kalacaklar.

Bielefeld üniversitesi raporu yeni değil. 2010 yılında Münster üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre batı Almanların %66’ı, doğu Almanların %77’i, Müslümanlar hakkında “negatif” bakış açılarına sahipmiş. Araştırmada neden Almanlar hala doğu-batı diye ayrılmışlar orasını anlamadık ama en azından Alman üniversiteleri bu konularda çalışmalar yapıyor, bu da iyi bir gelişme, sosyal farkındalığı artırmak için.

Düsseldorf üniversitesinden “neo nazi uzmanı” Alexander Häusler, Alman toplumda rahatça İslam’ın eleştirilebileceğine dair bir algı var çünkü kimse buna “ırkçılık” demiyor. Oysa Almanya’da nazileri savunmak büyük bir ayıp ve suç olarak kabul ediliyor, bu ırkçılık olarak algılanıyor ama iş Müslümanlara gelince değişiyor.

Bütün bu ırkçılık dalgalarından hayırlı bir durum da çıkabilir, Müslümanlar için Bu konuda tüm Almanya’daki Türklerin ve genel anlamda Avrupa’da yaşayan Müslümanlar ile ilgili olarak önceden şunları yazmıştık:

Ümmetleşmeye doğru İslamofobinin katkıları

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - May 14 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes