harici haber

Böcek proteinli GDO’lu grip aşısı ürettiler

Haberin içeriğine geçmeden önce bu tarz haberler ile ilgili genel bir not düşülmesi lazım. ABD’de Tarım bakanlığı vardır ama bir ilacın veya bir gıdanın sağlığa zararlı olup olmadığına devlet kurumu görünümündeki FDA yani Food and Drug Administration yani Gıda ve İlaç kurumu karar verir. Örneğin FDA onaylı bir ürün satıyorsanız tüm ABD vatandaşları size güvenmek zorundadır. Ancak FDA üzerinde ne gibi lobilerin baskısı olduğu başlı başına bir belgesel konusudur, zaten yapılmıştır. FDA özel şirketlerin yönetimi altındadır.

ABD’nin kapitalist sistemini tasarlayanlar, “yarın öbür gün bir bakana söz geçirmeyiz, bu yüzden FDA gibi bir özerk bir kurum lazım bize, özerk olsun ki olur da vicdanlı bir devlet başkanı işimize burnunu sokmasın” demişlerdir.

İşte bu FDA’in yeni onay verdiği tuhaf bir ürün:GDO’lu grip aşısı. Bu aşının içinde böcek hücrelerinden alınmış ve genetiği ile oynanmış proteinler var. Aşının ismi Flukblok.

Aşıyı üreten firma Protein Sciences Corporation, böylesi bir yeni teknolojiye sapılmasının tek derdi bu tarz bir üretimin çok daha ucuz ve seri olması.

Firma aşının her türlü gribal enfeksiyona karşı %45 başarılı olduğunu iddia ediyor, ancak aşının test aşamasında iki denek hayatını kaybetmiş.

Bu tarz haberlerin bizim medyamızda verilişindeki bir probleme de değinmek istiyoruz. Örneğin pek çok gazetemiz bu tarz bir haberi “Şok…Şok…Şok…Aşı gribinde böcek var” diye geçer, maksat cidden milleti şok etmek olsun. Oysa asıl bilinçlenmemiz gereken konu “GDO” meselesi, burada bazı Türkçe kaynakları sanki marifetmiş gibi “genetiği modifiye edilmiş” diyor, sanki modifiye deyince daha bilimsel olacak ve millet daha güzel kanacak. Oysa zaten GMO yani “modified” diye tabiri uyduranlar bu işten para kazananlar yani halkı uyutmaya devam edenler. Genetiği oynanmış demek bizim dilimize çevirirken daha doğru olacak.

Evet, GDO’nun girmediği bir aşılar kalmıştı, zaten grip aşılarının hiç bir faydası olmadığını pek çok bilim adamı bas bas bağırıyor, şimdi de başımıza GDO’lu grip aşısı çıktı.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - May 30 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes