harici haber

Rusya ve Çin, dolara karşı altın istifliyor

Rusya ve Çin’in ABD ekonomisinin tek ve son kalesi “petro-doların” belini bükmek için sürekli altın istiflediği doğru mu? Rusya ve Çin’in altın biriktirdiği doğru da, asıl dert dolara karşı ittifak etmeleri mi?

ABD’nin meşhur televizyon kanallarından CBS’in iddiasına göre şu ana Rusya, Çin ve ABD arasındaki muazzam bir “kur ve para birimi” savaşları dönüyor. İddialara göre dünyadaki bütün merkez bankaları kendi para birimleri devalue etmek için birbirleriyle yarışıyorlarmış. Bir merkez bankası neden kendi para biriminin değer kaybetmesini ister, bu konuda spekülasyonlar mevcut.

Asıl derdin tüm dünyayı dolar hegemonyasından kurtarıp tüm dünyada altının eskiden olduğu gibi yegane “para ve değer” birimi olmasını sağlamak.

Ama ABD’nin “sanal merkez bankası, ABD devletinin kontrol edemediği, ABD halkına ait olmayan, özel şirketlerin sahip olduğu Federal Reserve”, böylesi bir durumda ne yapar, ellerindeki tek güç olan doları kaybetmek ister mi?

Son yıllarda FED, sürekli “panik” halinde para bastığı için eleştirilip duruldu, belki de bu yüzden Rusya ve Çin ABD’nin bu konuda köşeye sıkışmasını bekliyor.

Bloomberg’in bir haberine göre Putin ABD’yi “dolar hegemonyası” yüzünden eleştiriyormuş. Aynı zamanda Rusya son 10 yılda 570 ton altın ve gümüş almış. Bu rakam Çin’in aldığı “değerli metallerden” %25 daha fazla. Rusya sadece 2012 yılında 3.2 milyon ons altın eklemiş rezervlerine.

Olası bir doların çökme felaketinde kimin elinde ne kadar çok altın varsa o kadar avantajlı olurmuş, uzmanlar öyle diyor.

Bütün bu haberleri temkinli okumak lazım, bir yerlerde spekülatörler insanları altına hücum ettirmek istiyor da olabilir.

Ancak şurası kesin ki 10 yıl öncesine göre ABD ekonomisi karşısında artık Çin ve Rusya var, onların alım-satım hamleleri pek çok dengeyi alt üst edecek.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - May 30 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes