harici haber

Avrupa bankalarındaki nakit para stoğu paniği

Son zamanlarda Avrupa bankaları, müşterilerinin kendi hesaplarından yüksek miktarlarda nakit para çekmelerine izin vermiyor.

Özellikle HSBC yüksek miktarda para çekmeye ciddi kısıtlamalar getirdi.

Bankaya kendi hesabındaki parayı çekmeye giden kişi, eğer yüksek miktarda nakit çekmek isterse görevlilerden kesinlikle ‘hayır’ cevabını alıyor.

Peki neden Avrupa bankaları elinden nakit para çıkarmaya bu kadar çekiniyor?

Avrupa Birliği’nin bankacılık sistemi yatırımcılar için çok da cazip gelmiyor. Halihazırda Kıbrıs ve çevre ülkelerdeki bankalarından yeterli kazancı sağlıyorlar. Bu yüzden Avrupa’da fazla riske girmek istemiyorlar. Bu yüzden ellerindeki nakit para için ciddi kısıtlamalara gidiyorlar.

Herhangi bir banka müşterisinin hesabından para çekmesine şu sınırlar içerisinde izin veriyor:

– Eğer hesabında yüksek miktarlarda para varsa, %10’undan fazlasını çekemez. (Bu sınır 5000 € gibi küçük miktarlar için geçerli değil)

– Parasının tamamını çekebilmesi için ise geçerli bir nedeni olması gerekiyor. Örneğin ‘bankama güvenmiyorum’ geçerli bir sebep değil…

Küçük miktar nakit çekimlerinde banka bu kuralları görmezden geliyor. Fakat alışılmadık şekilde her gün küçük miktarlar çeken kişiler yine bu kurallara dahil ediliyor.

Sonuç olarak  Avrupa’da banka çalıştırmak artık kolay olmayacak…

MPHNUKS0154647

Yazan - Haz 11 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes