harici haber

İngilizlerin Iraklı esirlere yaptıkları işkenceler

Guardian gazetesinin bir haberine göre İngiliz ordusu Irak işgali sırasında sistematik bir şekilde işkence yapmış. İngiliz avukat Phil Shiner’ın kurmuş olduğu Public Interest Lawyers isimli hukuk derneği şimdiye kadar 180 adet Iraklı göçmeni dinlemiş, hepsinin ifadelerine dayanarak dönemin İngiliz hükümetine ve ordusuna dava açmaya hazırlanıyor. Bu 180 şahit dışında konu ile ilgili olarak ifadesine baş vuralacak “şiddet ve işkence mağduru” Iraklıların sayısı 800’den fazla.

Irak ordusunda olup teslim olan esirlere bile işkence yaparak Cenevre sözleşmesine aykırı davranmış oluyor İngilizler. İngiliz hükümetinin bu dava konusundaki savunması ise herhangi bir kamu davasının söz konusu olamayacağı zira bu işkencelerin münferit vakalar olup sistematik bir durum olmadığı.

Guardian’daki makalede uzun uzun şahitlerin nasıl “iğrenç” işkencelere maruz kaldığı detayları ile birlikte anlatılıyor, bizim ne sansasyonel gazetecilik derdimiz var, ne de İngiliz askerlerin Iraklı esirlere yaptığı işkencenin detaylarını çevirmeye yüreğimiz dayanır. Tek kelime ile insanlık dışı ve sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda esirlerin “namusuna” zarar getirecek işkenceler sergilenmiş.

Ayrıca Halim isimli bir mahkumun anlattıklarına göre bir yandan fiziksel işkence yapan askerler bir yandan İslam dinine yönelik ağza alınmayacak küfürler etmişler.

http://www.guardian.co.uk/uk/2013/jan/19/britain-guilty-systemic-torture-iraq

Bizce bu davanın şöyle bir önemi var, tarih boyunca İngiliz zihniyeti her daim öne Amerikayı atarak iğrenç ve sapık emperyal emellerine ulaşmıştır ama her daim ABD’yi günah keçisi yaparak. Iraklı esirlere işkence konusunda ABD daha önce çok defalar yargılanmıştı ama İngilizler bir şekilde her dünya savaşında da olduğu gibi “sıvışmayı” ya da zeytinyağı gibi su üstüne çıkmayı başarmıştır.

Bu sefer bu davanın Türk medyasında da ses getirmesini diliyoruz zira İngilizlerin insanlık tarihine ektikleri şeytani tohumların sadece bir tutamıdır bu yapılan insanlık dışı işkenceler.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.comn

p

Yazan - Haz 13 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes