harici haber

ABD’nin bebek ölümleri ve gelir dağılımı uçurumu

New York Times’a konuşan Harvard’lı ekonomi profesörü Lawrence Katz, “ABD’de gelir dağılımı o kadar dengesiz ki, bu uçurum gittikçe derinleşiyor ve bu aslında ekonominin doğru işlemesini engelliyor” diye bir açıklama yağmış.

WashingtonBlog üşenmeden son verileri kıyaslamış, ortaya çıkan tabloya göre ABD’deki gelir dağılımındaki eşitsizlik antik Roma imparatorluğunun görkemli dönemlerinin iki katı, çarlık dönemi Rusya’sından bile kötü, günümüz Mısır, Tunus ve Yemen’den daha da geride imiş.

Bloomberg’in raporuna göre finansal sektörün tepesinde oturanlar her yıl yüz milyonlarca dolar harcıyor, batık bankaları kurtarma ile ilgili lobi faaliyetleri için. Böylece sistem aynen devam ediyor.

Geçen gün meşhur bir gazetemizde New York’ta ev sahibi olmak isteyenler için fiyakalı bir ilan gördük, evler 1 milyon dolardan başlıyor, 9 milyon dolara kadar çıkıyor.

New York emlak borsası da kötü gidiyor demek ki, kalkıp Türk gazetelerine ilan verdikleri için.

Asıl üzüldüğümüz nokta fakirliğin diz boyu olup, sağlık hizmetlerinin bu kadar aksadığı ve bebek ölümlerinin giderek arttığı bir ülkede birileri kalkıp 9 milyon dolara ev satıyor, Türk medyası da aşağıda linkini verdiğimiz videolar gibi haberler yayınlamıyor, sözde Amerikan rüyasının devam etmesine körük oluyor.

ABD’de yaşam koşullarının ne kadar kötü olduğunu gözler önüne seren video:

Yazan - Haz 16 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes