harici haber

İspanya’nın İslamlaştırmasını durdurun

Bu slogan İspanya’nın yeni örgütlenen ve ekonomik krizle boğuşan İspanyollar arasında son zamanlarda popüler olan yeni akımları özetliyor aslında. Protesto gösterilerini düzenleyen İspanya’nın aşırı sağ gruplarının taşıdığı pankartta yazan cümle bu: “İspanya’nın İslamlaştırmasını durdurun”

BBC’de yayınlanan Newsnight programında İspanya’da yükselen ırkçılık ele alınıyor. Programın iddiasına göre ekonomik krizin belini büktüğü İspanyolların arasında aşırı-sağ eğilimler artıyor.

Kendilerine Espana 2000 diyen bu topluluk son aylarda büyük şehirlerde gösteriler düzenliyor. Bu topluluğun düzenlediği protesto gösterilerinin temelinde İslamofobi olmasın dikkat çekiyor, özellikle grup geçen sene Onda kentinden “cami yapımlarını durdurun” diye bir başlık altında protesto düzenlemiş.

Geçtiğimiz eylül ayında ise Ibn Al-Abbar camisi kundaklanmıştı aynı kentte.

BBC’de ayrıca bir makale daha yayınlanmış, İspanya’nın iç savaşlarını, Franco dönemi faşistliklerini çok çabuk unuttuğu hatırlatıyor bu makale. Belki de tam da bu yüzden, kendi içindeki Bask problemini çözmek istemeyen bir İspanya için aşırı-sağın gazı en iyi şekilde İslam karşıtı bir örgütlenme ile alınabilir.

Yazan - Haz 16 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes