harici haber

Akıllı telefonlarınız Pentagon’un emrine giriyor

Akıllı telefonlar meselesi sinir bozucu olmaya devam ediyor, derdimiz teknolojinin gelişmesinden dolayı duyduğumuz bir rahatsızlık değil, reklamcıların kullandıkları ve emrettikleri tabirlerin olduğu gibi ülkemizde de kullanılması. Herhangi bir “smart” tarafı yok bu telefonların, insanları daha çok yoğun ve kolay bir şekilde takip etmek için tasarlanmışlar, ancak ne hikmetse kimse ellerinden düşürmüyor.

Pentagon, diğer bir deyişle, ABD savunma bakanlığı 3 milyon dolarlık bir ihale vermiş AOptix firmasına. Bu ihaleye göre geliştirilecek olan yeni bir teknolojiye göre, akıllı telefonlar, gözlerin irisinin hareketlerinden kullanıcıların biometrik datalarını toplayacak.

Ayrıca “uzaktan gönderilen bir sinyal ile”, bu akıllı telefonlar anında yüz taraması ve ses incelemesi yapabilecekler.

Siz elinizde akıllı telefonunuz var, sosyal-ego-şişirme platformlarına girmiş, normalde düğünden, cenazeden başka görüşmediğiniz akrabalarınızın her türlü şebek fotoğraflarına bakıp beğen tuşuna basıyorsunuz, bu telefonu size kakalayan firma, ABD savunma bakanlığının verdiği bir yetki doğrultusunda sizin biometrik datanızı haberiniz bile olmadan bir merkeze yolluyor.

Aoptix firmasının başkanı Dean Senner yaptığı basın açıklamasında bu durumu allayıp, pulluyor, artık kimsenin kimlik kartı taşımasına gerek yok, akıllı telefonu yetecek diyor.

Cep telefonlar out, akıllı telefonlar in.

Sanki cebimizde “nüfus cüzdanı” taşıyınca namusumuza bir zarar geliyordu, bir güvenlik yetkilisi sorduğunda bu kimliği ibraz etmek çok kötü bir şeydi.

Bilim-kurgu filmleri gerçek oluyor.

Bu filmler ile ilgili komplo teorileri de doğru belki de, hiç biri sanat eseri değil, dünya halklarını bir takım “gelecek senaryolarına hazırlamak, alıştırmak.

Tıpkı bu haberi son model akıllı telefonundan okuyup, dudak büken pek çok okurumuzun olduğu gibi, efkarlandırıcı bir haber bu.

Asıl üzüldüğümüz, bu sözde “akıllı telefonların” insan ruhuna çok ciddi “metafizik” zararları var, onları anlatmaya ömrümüz yetmeyecek galiba, herkes akıllı telefonlarına gömüldüğünden kendilerini kim izliyor, izlemiyor, umurlarında bile olmayacak.

Sanki amel defterimizmiş gibi, ellerimizden düşürmüyoruz bu cihazları, işte zararları ayyuka çıktığı halde, bu duruma bir anlam veremiyoruz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Haz 20 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

3 yorum - “Akıllı telefonlarınız Pentagon’un emrine giriyor”

 1. Demet

  Kısa vadede zararı yoksa tehlikenin, uzun vadesi yoktur bir tehdidin. Her yeniliğe gözü kapalı açık olmak bakalım uzun vadede nasıl bir etki bırakacak..Bireysel tercihlerden vazgeçilmesi durumunda çoğul grubu oluşturamam düşüncesi ile bağdaşıyor hala talepler. ABD Savunma Bakanlığı yüzümden sesimden ve benden habersiz olduğu için mutluyum.Hayatım parmaklarımın üzerinde olmaktan çok beynimin kontrolünde.Darısı diğer akıllı beyinlerin başına..

  • admin

   “ABD Savunma Bakanlığı yüzümden sesimden ve benden habersiz olduğu için mutluyum.”

   Bence bu çok önemli, zaten herkes, diğerlerinden kendilerinin “haberi” olmasını istediği için o kadar özelini sağa sola yazıyor, umursamadan herşeyi paylaşıyor, yorumunuz çok doğru

   • Tuğba

    ABD için tehlike oluşturmadıktan sonra varsın kaydetsin biyometrik bilgilerinizi. Asıl tasalanılması gereken de bu tehlike oluşturmamak kısmı olmalı. Sistemle uyumlu, rahat bir hayat gayesiyle yaşayan milyonların ABD’den korkması gerektiğini düşünmüyorum.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes