harici haber

İngiltere’deki isyanları görmeyen BBC

Londra’da 50 bin kişi hükümetin ‘kemer sıkma’ politikalarına karşı yürüyüş gerçekleşti. BBC’nin eylemleri görmezden gelmesi protestocuları kızdırdı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişi hükümetin ekonomi politikalarını protesto etmek için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bir çok sivil toplum kuruluşunun katıldığı eylemde, İngiliz hükümetinin 2008 krizinden bu yana arttırdığı sosyal kesintilere son vermesi talep edildi. Öğrencilerin ve eğitimcilerin yoğun olarak katıldığı eyleme işçiler de destek verdi. Eğitim ve sağlık alanındaki yaşanan kesintilere tepki gösterilirken, Avrupa’da yükselen sağ faşizme karşı da sloganlar atıldı.

BBC ‘tatile çıktı’

Öğlen saatinde BBC’nin önünde toplanan protestocular, 2,5 saatlik bir yürüyüşün ardından parlemento binasına geldiler. Hükümet karşıtı eylemleri görmemekte ısrar eden BBC’nin, kendi binası önünde başlatılan yürüyüşe yine yer vermemesi ise büyük tepkilere neden oldu. Başta Guardian gazetesi olmak üzere, İngiliz gazeteleri de BCC’nin bu tavrına tepki gösterirken sivil toplum kuruluşları BBC’yi telefon yağmuruna tuttu.

‘Gezi’ ilgisi akıllarda

Türkiye’de gerçekleşen Gezi Olayları’na özel ilgisiyle dikkat çeken BBC’nin ülkesindeki eylemlere kör kalması ise bir çok Türkiyeli sosyal medya kullanıcısının da tepkisine neden oldu. BBC, Gezi Olayları sırasında Türkiye’den özel canlı yayınlar yapmış ve adeta eylemlerin sponsoru olmuştu. Çok sayıda Twitter kullanıcısı BBC’yi bu tutumundan dolayı eleştirdi

YCJMTZF8542330

Yazan - Haz 25 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes