harici haber

Pentagon sosyal medyada sahte insan profili üretiyor

ABD savunma bakanlığı Pentagon, sosyal medyada “sanal insan” oluşturarak, kamuoyunu ABD’nin çıkarları lehine etkileyebilecek bir sistem geliştiriyor, Guardian’ın haberine göre.

Bu gelişmiş bilgisayar yazılımı, gerçekçi insan profilleri oluşturuyor sosyal medya sitelerinde ve politik olaylar ve gündem maddeleri ile ilgili olarak sürekli Amerika’nın lehine yorumlar yapıyor. Bu ihaleyi Kaliforniyalı bir yazılım şirketi kazanmış, ve ihaleyi veren kuruluş ABD genel kurmay başkanlığı, Centcom.

Yazılım, istenildiği kadar “sahte insan profili” üretiyor, bu profiller gerçekçi oluyor, aileleri, sosyal yaşamları, geçmişler, profil resimleri oluyor. Sonrasında bu sahte profiller Pentagon yetkilileri tarafından çeşitli konularda yorumlar yapıp, sosyal medya üzerinden “örgütlenmek” için kullanılıp, tek bir merkezden yönlendiriliyor.

Centcom sözcüsü Bill Speaks konu ile ilgili olarak bu teknolojinin ABD iç kamuoyuna kullanılmayacağını zira bunun kanunsuz olacağını ancak yazılımın farklı dillerde “sahte insan profili” üretebileceğini” söylemiş.

Örneğin Türkiye bir konuda, mesela dış politika konusunda ABD’nin hoşuna gitmeyen bir başarı mı yakaladı. Hemen bu sanal insan profilleri devreye girip, Türklerin okuduğu sosyal medya mecralarında Türkiye aleyhine, ABD’nin lehine kamuoyunu etkilemeye çalışacaklar.

Gerçi bunu Türkiye’de yapmalarına gerek yok, Türkiye’nin her türlü başarısını hazmedemeyen o kadar çok “Türk” var ki, haber sitelerine bakın, haber altı yorumlara, dolayısıyla Pentagon bu sistemi başka ülkeler için kullansın, kendi devletinin, hükümetinin aleyhine en çok atıp tutan yegane “ulus” burada yaşıyor herhalde.

Yine de, Pentagon’un böyle çalışmaları olduğunu biline ve sosyal medya mecraları mümkün mertebe terkedile…

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Haz 27 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes