harici haber

ABD halkı nakit para stokluyor

RussiaToday’in bir haberine göre ABD halkı 11 Eylül olaylarından bu yana en yüksek miktarlarda bankalardan ve atmlerden nakit para çekiyor.

Son aylarda ABD’deki 25 büyük bankadan tam 114 milyon dolar çekilmiş. Bunun sonucunda ABD bankalarındaki nakit rezervleri 5.37 trilyon dolara gerilemiş. ABD’nin finansal sisteminin “sanal karmaşıklığı” üzerine daha öncelerde çok yazmıştık dolayısıyla aslında “nakit rezervleri” konsepti ABD ekonomisi için pek bir şey ifade etmez, Federal Reserve istediği zaman tekrar “kafasına göre para basabilir”

Ancak burada önemli olan, hayatlarının tamamında sakız alırken bile kredi kartı kullanan ABD vatandaşlarının neden bu kadar nakit paralar ihtiyaç duyduğu?

2008 krizi sırasında çıkartılan bir kanunla “faiz-dışı” mevduat hesaplarına ABD hükümeti “garanti” veriyordu. Şimdi ekonomi uzmanlarını şaşırtan ise, böylesi bir garantiye rağmen vatandaşların paraları çekmeleri.

ABD’de örtük bir finansal kriz olduğu gerçek. ABD medyasının bu konuda haber vermeyişini başarması kanaatimizce basın-yayın fakültelerinde ders olarak okutulmalı.

Pek çok bağımsız araştırmacı-yazar Wall Street’de dönen dolaplar ile ilgili akla zarar iddialarda bulunuyor, delilleri ile birlikte, ancak iri-kıyım medyalarda bu tarz haberlere rastlamak pek mümkün olmuyor.

Bu arada meraklısı için bir not : Türkiye’de faiz oranlarını düşük olmasından yakınanlar, bu konuda Türkiye’yi tehdit edenler, nedense ABD’deki faiz düşüklüğünden hiç bahsetmez.

Sistem çok basittir aslında. Elinde 1 milyon doları olan ABD’li bir yatırımcı faizlerin fahiş olduğu zamanlarda Türkiye’deki bankalara 1 milyon dolarını yatırır. Türkiye’ye “sıcak para” girdi zannedilir oysa ABD’li bir yatırımcının Türk bankalarındaki mevduatının aslında Türk ekonomisine hiç bir “somut” katkısı yoktur. Bu para burada yatarken 1 milyon doların faizi üzerinden ABD’li yatırımcı köşe olur, ama sonra o para ile “vurgunu” yaptıktan sonra gider ülkesinde yatırım yapar, ülkemizdeki faiz lobileri de ağlar.

ABD’de faizlerin çok düşük olması ABD vatandaşlarının bankalardan nakit çekmeye yöneltir, bu da ayrı bir sebeptir.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Haz 30 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes