harici haber

ABD camilerinde imam açığı var.

ABD’de 2000 yılından 2010 yılına kadar camilerin sayısında %74’lük bir artış olmuş, usatoday’in haberine göre. Bugün ABD’de 2100 civarında cami var ancak yeterli imam bulamamaktan şikayetçi ABD’li Müslümanlar.

Bayyinah isimli Dallah şehrindeki Arap dili eğitim kurumu olarak da hizmet veren kuruluşun başkanı Nouman Ali Khan şöyle diyor “150’den fazla camiyi ziyaret etme fırsatım oldu, ülke genelinde, bu camilerin pek çoğunun tam-zamanlı hizmet veren imamı bile yok. Olanlar bundan dolayı mutlu, olmayanlar ise ne zaman bir seminer toplantısında beni yakaladıklarında bir imam tayini için bizi sıkıştırıyorlar” diyor.

ABD’de her türlü kilise, her türlü mezhep tamamen “özel” olduğundan devletin camilere imam tayin etmesi söz konusu olamaz. ABD’de Müslümanların kendi imamlarını yetiştirmelerin önünde herhangi bir hukuki engel bulunmuyor.

ABD’nin laiklik tanımı bu yönde. Bu yüzden ABD’de her hangi bir cemaat ya da kuruluş, kendi ibadet yerini kendisi yapıp, istediği imamı atıyor. Ancak ABD’li Müslümanlar özellikle din eğitimi konusunda sıkıntı çektiklerini her fırsatta dile getiriyorlar.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Tem 7 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes