harici haber

Helal turizm meselesi üzerine

Breakingtravelnews.com isimli turizim ile ilgili haberler yayınlayan portalının bir haberine göre, LagiSatu.com isimli bir tatil sitesi hizmete girmiş, bu site helal turizm konseptli tatil seçenekleri için bir arama motoru.

Bu arama motoru sayesinde Müslümanların ortalama ihtiyaç ve taleplerine karşılık verebilecek otel ve diğer tatil ortamları değerlendiriliyor. Sitenin kurucusu Faeez Fadhlillah, “Güney Asya’da 250 milyon’a yakın Müslüman yaşıyor ve helal tatil konseptine uygun seçeneklere ulaşmak için çok ciddi bir talep var. HalalStars sistemini kendi portalımıza entegre ettik. Araştırmalarımız göre Güney Asya Müslümanlarının yarısı ısrarlar inançlarına uygun bir tatil konseptini tercih ediyor” diyor.

HalalStars.com ise bu konuda hizmet veren dünya genelindeki otelleri listeleyen bir başka arama motoru.

İslami turizm ülkemiz medyasındaki bazı yobaz kafaları rahatsız eden bir konsept olsa da, tüm dünyada önemi gittikçe artan bir talep.

Sahi, turizm bakanlığımız 250 milyon civarındaki Güney Asya’lı turistleri ülkemize çekmek için ne yapıyor? Endonezya ve Malezya’dan gelecek turistler emin olun Ruslardan ve Almanlardan çok daha fazla “döviz ve bereket” bırakır.

Ama Rus turistlerin içkilerinin kalitesini sür manşete taşıyan gazetelerimiz var oldukça, bu tarz yeni turizm maceralarına ülkemizin atılması zor gibi gözüküyor.

Meraklısı bu iki portaldan bakabilir, acaba bu “helal turizm” rehberlerine kayıtlı kaç otel ve turistik tesisimiz var.

Ayrıca bizim merakımız, yıllarca Türkiye Arap coğrafyasından kopsun ve soğusun diye Arap turistlere her türlü hakareti gazetecilik görevi zanneden “Türk” medyası, Endonezya ve Malezya gibi kültür seviyesi yüksek ülkelerin turistlerine nasıl bir kulp takar, orası bilinmez.

Ancak gerek İslami finans, gerek helal gıda ve gerekse İslami turizm konularına son yıllarda ciddi sosyo-ekonomik gelişmeler kaydeden Endonezya ve Malezya gibi ülkelerin eğilmesine şaşmamak gerek.

Türkiye’nin bu ülkeler ile daha sıkı sosyo-ekonomik işbirliklerine gitmesi elzemdir.

Bu haberin arkasından kaçınılmaz olarak daha önce yazdığımız “Türkiye neden İslami turizm ile ilgilenemez” yorumunu hatırlamakta fayda var:

Türkiye neden “İslami turizm” konusu ile ilgilenemez?

…çünkü hala 2012 yılında bile bazı “Türk” tarihçiler tvlere çıkıp “ama Araplar bizi arkadan hançerlemişti” diye lafa başlarlar da ondan…

İstanbul’un doğal güzelliği ve konumu, bir de Türk dizilerinin popülerliği son yıllarda yeniden Arap turistleri ülkemize çekse de, Türkiye belli bir takım sebeplerden dolayı “İslami turizm” konusunda bir atılım yapamıyoruz, tıpkı İslami finans konusunda yapamadığımız gibi. Zira “Türk” medyası hala, 2012 yılında bile uydurma “oruç linci” haberleri ile meşgul.

Oysa uluslararası yayın yapan Fransız menşeili News24′ün, AFP kaynaklı haberine göre tüm dünyada Müslüman ülkelerin turistleri “helal seyahat” konusunda yeni açılımlar bekliyor, pek çok Avrupa ülkesi bu yeni müşteri dalgasını kaçırmamak kolları sıvamış. Singapur merkezli “helal seyahat” firması Crescentrating 47 ülkede bir araştırma yapmış ve sonuçları AFP ile paylaşmış. Firmanın başkanı Fazal Bahardeen Mısır, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin Müslüman turistler açısından çok popüler olduğunu, ancak Avrupa ülkelerinin-muhtemelen bozulan ekonomilerini düzeltmek için- bu konuya ciddiyetle eğilmeye başladıklarını söylemiş. 2011 yılında 126 milyar dolar harcayan Müslüman turistlerin, global olarak bu rakamı 2020 yılında 192 milyar dolara çıkarması bekleniyormuş.

Sürekli yazıyoruz, madem ki Türkiye “İslami finans” konusunda treni kaçırdı, benzer şekilde de bu yeni seyahat akımları üzerinden de yeni eğilimleri değerlendirmesini isteriz.

Ancak bu konuda önümüzde önemli bir handikap var, zira hala Türk medyasının belli bir kesimine, dolayısıyla Türk gençliğinin belli bir zümresine sirayet etmiş “Müslüman imajından tiksinme sorununun” aşılması gerekiyor. Beş kuruş bırakmadan sefil sefil sağda solda sürten Avrupalı turistlere gösterilen misafirperverlik maalesef Arap ülkelerden gelen turistlere gösterilmiyor hala.

Böyle kompleksleri olmayan ve oportunist düşünebilen Avrupa medyalarının “İslami seyahat” konusuna aynen İslami finans meselesinde olduğu gibi ciddiyetle ilgi göstereceği kesin.

Düşünsenize, mesela THY global düzeyde bir “İslami seyahat” kampanyası düzenlese, hem ülke tanıtımı için katkısı olur, hem de kendi kasasını doldurur ama malumunuz, bazı hainlerimiz her zaman ki gibi ortalığı velveleye verir. Oysa Malezya, Tayland Singapur gibi havayolları benzer kampanyalar düzenliyor.

Türkiye neden “İslami turizm” konusu ile ilgelenemez? sorusunun cevabı basit. Bazı odaklar hala belli bir takım aşağılık komplekslerini üzerinden atamamıştır da ondan.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Tem 7 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes