harici haber

ABD’de sıradan vatandaşlar fişlenmiş, dinlenmiş

Washington Post gazetesi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden’ın verdiği belgeleri inceleyerek hazırladığı haberde, ajansın belirli kişileri ararken sıradan insanları da takip ettiği belirtildi.

Haberde, “NSA’nın başkalarının izini sürmek için oluşturduğu ağa takılan 10 kişiden 9’unun aslında takip edilmesi planlanmayan hesap sahipleri olduğu” kaydedildi.

Belgelerin yaklaşık yarısının isim, elektronik posta adresi ve diğer kişisel bilgileri içerdiğine dikkati çekilen haberde, takip esnasında istihbarat açısından herhangi bir değeri olmayan birçok kişisel bilginin ele geçirildiği ifade edildi.

2009-2012 dönemine ait 160 bin elektronik posta ile anlık ileti, 11 bin çevrimiçi hesaptan da 7 bin 900 belgeyi inceleyen Washington Post muhabirleri, elde edilen bilgilerin büyük kısmının aşk, gayrimeşru cinsel ilişkiler, siyasi ve dini konuşmalar gibi çok özel konuşmaları içerdiğini belirtti.

Ancak haberde, bu bilgilerin arasında istihbarat açısından çok önemlilerin de yer aldığına işaret edilerek Endonezya’nın Bali Adası’nda 2002 yılında düzenlenen bombalı saldırının şüphelilerinden Umar Patek ve terör saldırılarına bulaşmış kişilerin NSA’nın bu faaliyeti sayesinde yakalandığı vurgulandı.ZEMESSV4260883

Yazan - Tem 9 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes