harici haber

Türk medyasının Guantanamo duyarsızlığı

Türk medyaları normal olarak çözüm sürecini baltalamaya çalışan iç-tehditlere odaklanmışken, haliyle Avrupa medyalarındaki İslamofobi içerikli haberler ile ilgilenemiyor. Kanada’da bile yürüyüş yaparken tesettürlü kadınlar artık tacize uğruyor, dayak yiyor. Bile diyoruz çünkü bir kaç yıl öncesine kadar dünyanın en suya sabuna dokunmayan ülkesi idi Kanada.

Guantanomo hapishanesindeki açlık grevlerini ve mahkumlara yapılan hukuksuzlukları Rusya’nın devlet televizyonundan detaylı bir şekilde seyretmek asabımızı bozuyor, bu konuya memleketimizin tvlerinin el atmasını beklerdik. Elbette, birilerinin de Rusların Çeçen Müslümanlara yaptıklarını hatırlatması gerek ancak Rusya’nın burada derdi Amerika ile uğraşmak.

Olsun, yine de, yayıncılık açısından “çalım atma” başarısını göstermiş oluyorlar, bizim “İslami” kanallarımız şarkı-türkü-kripto-pakrudini-yeşilçam zırvalıkları yayınlarken, elalemin Rus “yetkilileri” pek bir parlak ABD’li sunucuları ve tv yapımcıları bulmuşlar, çatır çatır “Amerikan İngilizceleri” ile ABD’nin Guantanomo hapishanesindeki Müslümanlara yapılan hukuksuzlukları bize anlatıyorlar, zap yaparken bizim “İslami” kanalların yayının hemen ardından kafalarına siyah çuval geçirilmiş turuncu mahkum elbiseli Müslüman mahkumların görüntüleri görmek oldukça kuvvetli bir “şok” etkisi yapıyor.

Guantanomo’da hukuksuz yargılanmanın alası yapılıyor.

Guantanomo’da uzun tutukluluk sürelerinin daniskası var.

Asıl Guantanomo’da insanlar “ne ile suçlandıklarını bile bilmiyorlar”.

Bu haberlerin arasında zaplıyoruz, bizim İslami kanalda beyinsizce sırıtan, insanlık tarihinin en kötü oyuncularının, insan zekası ile dalga geçen senaryolar eşliğinde “yeşilçam klasiklerini” görüyoruz.

Asıl Guantanomo’da insanlar insanlık dışı ortamlarda kalıyor, ABD’li askeri savcı Barry Wingard’ın itiraflarına göre, mahkumların kaldıkları yer “hayvan kafeslerinden” betermiş.

Yine ABD’li sivil toplum kuruluşu “Witness Against Torture” yani işkenceye karşı tanıklık isimli sivil toplum kuruluşu ülke çapında Guantanomo hapishanesindeki mahkumların açılık grevini ülke ve dünya genelinde duyurmak için yırtınıyor, New York ve Şikago şehirlerinde gösteriler düzenliyor.

İçimiz daralıyor tekrar zap yapıyoruz, bir başka “İslami” kanalda, bir sürü çıplak şarkıcıya bir sürü baş örtülü teyze alkış tutuyor.

Bu tutuklular arasında 11.5 yıldır hapiste olup, haklarında tek bir resmi suçlama olmayan, yüzlerine asla ve kat’a “şu şu suçlardan dolayı tutuklandınız” bile denmeyen var.

ABD’li haber kanalı CBSNews, mahkum avukatlarının açıklamalarına dayandırarak, mahkumların “bir deri bir kemik kalmasının” ABD ordusu için açıklanması zor bir durum olduğunu, hele bazı mahkumların ölmesi durumunda bunun tam bir “halkla ilişkiler felaketi” olacağını dolayısıyla bu açlık grevlerinin bir an önce bitmesi gerektiğini söylüyor.

Tekrar zap yapıyoruz bizim İslami kanallara, bu sefer şimdilerde çaptan düştükleri için hükümete, dindarlara saydırıp duran jönlerin gençlik yıllarında çektikleri sulu zırtlak romantik filmlere denk geliyoruz.

Yine ABD medyasında Obama’ya eleştiri olduğunu seyrediyoruz, söz verdiği halde bu hapishaneyi kapatmayı bir tarafa koyun, hapishaneye ek binalar yapılması için 170 milyon dolarlık bütçeye onay verdiği için eleştiriliyor Obama.

Bütün bu haberleri Rusya devlet televizyonundan, İran devlet televizyonundan, ve ABD medyalarından okuyup seyrettiğimiz için daha da beter hayıflanıp üzülüyoruz.

Kafasına siyah çuval geçirilmiş, turuncu mahkum elbiseli insan görüntüleri gözümüzden gitmiyor, bir yandan da düşüncelere dalıyoruz, dünyanın Müslüman sorunlarına karşı en duyarsız medyası nasıl olur da “Türkiye” coğrafyasında olur, bunu aklımız bir türlü almıyor, hazmedemiyoruz.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Tem 14 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes