harici haber

Çevre duyarlılığına İslami bakış

Amerikalı yazar İbrahim Abdul-Matin’in yeni bit kitap çalışması var, “Green Deen: What Islam Teaches About Protecting the Planet”, yani “Yeşil Din:Gezegeni korumak hakkında İslam bize ne öğretiyor”

Yazar aynı zamanda çevreyi korumak ve kirletmemek ve doğaya uygun yaşamak gibi konularda aktivistlik yapıyor. Yeryüzünün tüm Müslümanlara mescid oluşundan, ve mescidlerin de temiz olması gerektiğinden yola çıkarak, her türlü doğayı ve çevreyi koruyan uygulamaya İslam dinin cevaz verdiğini hatta özellikle tavsiye ettiğini iddia ediyor yazar.

ABD medyası “çevreci İslam” gibi tartışma yaratacak bir başlığı sevmiş, bu yüzden kitapla ilgili haberler görüyoruz. Müslümanların böyle bir konu ile ilgilenmesi bazılarının canını sıkmış belli, sanki çevrecilik konusu sadece belli başlı bilim gruplarının tekelindeymiş gibi.

Bu konuda bir haber portalı var, greenprophet.com. Bu haber sitesinde özellikle Arap ülkelerinin çevreye duyarlı olmadan bina dikme yarışlarına girmelerini eleştiren haberler var.

İslam dinini gericilikle ve teröristlikle bağdaştırmaya pek bir meyilli batı medyaları için bu tarz “çevreci hareketler” önemlidir.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Tem 16 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes