harici haber

ABD dolarının kabusu Brics ülkeleri IMF’ye alternatif kuruyor

Brics ülkelerin toplantısının ilginç sonuçlarınını okuyoruz, ABD’nin sözde saygın “ekonomi” gazeteleri artık Çin’e ve Hindistan’a hakaret edip, haklarında bu ülkeleri kötü gösterecek asparagas haber üretmek için komik durumlara düşüyorlar ama vazgeçmiyorlar.

(Bu haberin linkini verebilirdik ama hazırlanan Çin ve Hindistan’ı yerin dibine batıran resim galerisi, reyting peşinde koşan internet yayıncılarımızın hoşuna gider, hemen yayınlarlar, tezgahın arkasını sağını solunu düşünmeden, maksat “tıklanma” artsın diye, onun için linkini yayınlamıyoruz, bizim sözümüze inanan inanıyor zaten)

ABD’li ekonomi gazetelerinin panik içinde olmaları normal zira Brics ülkelerinin bir araya gelip çay içmeleri bile dolar hegemonyası için bir felaket, bu yüzden çok endişeliler.

Çin ve Brezilya’nın ticaretlerini kendi para birimlerinde yapacaklarına dair bir anlaşma imzaladıklarını okuyoruz.

Bu beş ülke dünya alım gücünün %27’sine, ve dünya iş gücünün %45’ine sahip.

Şimdi Bloomberg’de okuduğumuza göre Brics ülkeleri IMF ve Dünya bankasına alternatif oluşumlar üzerinde çalışıyormuş.

Acilen üst düzeyde Türkiye hükümetinin bu konu ile ilgilenmesi lazım.

Sadece IMF’ye olan borcumuzu sıfırlamamız yetmez, bütün dünyada dolar tek rezerv para birimi olduğu sürece, birilerinin birilerine anayasa fırlatıp bir gecede ekonomik krize girme riskimiz hala var.

Bu yüzden Türkiye ekonomik anlamda tam bağımsızlığına kavuşmak istiyorsa, ABD’nin dümen suyunun temizlikçisi İstanbul faiz lobilerine ve onların borazancılarına kulak tıkayıp, Brics ülkeleri ile ABD’nin girdiği finansal mücadeleyi yakından ve önemseyerek takip etmeli.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Tem 21 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes