harici haber

Facebook kullanıcılarının cep telefonlarını reklam şirketlerine satıyor

Yüz milyonlarca insan için ego tatmininden başka bir işe yaramayan sözde “sosyalleşme” ağı facebook, kullanıcıların telefonunu reklam şirketlerine satıyormuş, BusinessInsider dergisinin haberine göre.

Facebook bu durumu “güvenlik” gerekçesi ile açıklamıştı, eylül ayında kullanıcılarına cep telefonu numaralarını girmelerini istediğinde. Maalesef ciddi sayıda bir kitle, gerek ülkemizden, gerek dünyadan, facebook’a telefonlarını yazmakta bir sakınca görmüyor.

Sistem çok basit bir şekilde çalışıyor. Diyelim siz bir spor kulübüne üyesiniz ama üyeliğinizi devam ettirmiyorsunuz. Bu noktada spor kulübü sizi cepten arayıp rahatsız edeceğine, profil sayfanıza kendi reklamını gönderiyor. Çünkü spor kulübü sizin üyeliğinizi devam ettirmediğinizi biliyor, bir anlamda sizinle facebook üzerinden “arkadaş” değilse bile cep telefonu eşleşmesinden direk profilinize reklam yolluyor. Bunun adına “yeni nesil” reklamcılar “targeted advertisement” yani hedefli reklam diyorlar.

Biz daha önce CIA, Twitter ve Facebook üzerinden özellikle Türk kullanıcıları takip ettiğini duyurmuştuk. İşin ilginci bu haberimizi vatandaşlarımız facebook’tan paylaşmıştı.

Her türlü kişisel bilgi özel olsun ya da olmasın saklı kalmalıdır. İnsanlarımızın facebook ve twitter gibi mecraları saplantılı bir şekilde kullanmamaları dileğiyle.

Ayrıca bu haberin BusinessInsider gibi “meşhur” bir finans kuruluşunda çıkmasına önce şaşırıyoruz, ancak sonra şunu fark ediyoruz. Galiba küresel güçler artık facebook’un “üstünü çizmişler” demek ki yeni bir “mecra” geliyor. Zira son 1 yılda batı basınında, özellikle facebook hisseleri halka arz olduktan sonra süreki firma aleyhinde haberler çıktı.

Yazan - Tem 23 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes