harici haber

Facebook ile Psikoz arasındaki ilişki

DailyMail’ın bir haberine göre, Facebook insanlardaki gizli ama potansiyel olarak var olan psikozu tetikliyebiliyormuş. Tel Aviv üniversitedeki bazı araştırmacılar facebook gibi sosyal medya bağımlılığını ile patalojik problemlerin artması arasında ilişki olduğunu saptamışlar. Araştırmayı yöneten Dr. Uri Nitzan zaten hali hazırda yalnızlık, asosyallik gibi problemlere sahip olan hastaların, bu problemlerini çözmek için söz konusu sosyal medyalara daha çok bağımlı hale gelince halüsinasyon ve anksiyete bozukluklarını daha çok yaşadıklarını söylüyor.

Ayrıca bu sorunun farkında olan hastaların tedavisi, farkında olmayanlara oranla çok daha kolaymış.

Ülkemizde de bu tarz araştırmaları yapılmalı, biz kendi imkanlarımız ile bunları gözlüyoruz. Örneğin facebook’a girince insanların neden “sinelerinde, yüreklerinde” bir rahatlama oluyor, bu tuhaf saptamanın kökenlerini ülkemiz psikiyatristleri araştırmalı.

Bizce hiç erken değil, 1940’lı yıllarda insanlar sigara reklamlarında doktor tavsiyesi görüyordu, o zamanlar bunun çok normal bir şey olduğunu sanıyorlardı, kimse tehlikelerinden bahsetmiyordu.

Belki de nasıl ki sigara ve alkol bağımlılığı ile mücadele yapan kurum ve kuruluşlar var, ülkemizde de “sosyal medya bağımlılığı ile mücadele” dernekleri kurulmalı.

Yazan - Tem 25 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes