harici haber

Amerika’nın gerçek patronu kim?

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği ABD destekli katliam, ABD-İsrail ilişkilerinin gerçek yüzünün tekrar masaya yatırılmasını gerekli kılıyor. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ABD Kongresi’nde yaptığı konuşma bir ABD başkanının şimdiye kadar almadığı alkışı almıştı.. Peki.. Gerçekten Amerika Amerikalıların mı?

Bundan 3 yıl önce ABD Kongresi’nde asla hatırlardan silinmeyecek bir olay yaşanmıştı. Temsilciler Meclisi hem de Senato üyelerine hitap eden İsrail Başbakanı Netanyahu, konuşması sırasında 25 defa ayakta alkışlanmıştı

Gözlerinizi kapatın bir düşünün, herhangi bir ülkenin başkanı gelmiş ülkemize, TBMM’de bir konuşma yapıyor.

Milletvekillerimiz konuşma devam ederken galayena gelip ayağa kalkıp bu yabancı ülke liderini ayakta alkışlıyorlar.

Sonra oturuyorlar.

Konuşma devam ediyor.

Sonra bir daha ayağa kalkıp konuşma devam ederken tekrar alkışlıyorlar.

Sonra bir daha…

Sonra bir daha…

Tam 25 kere.

İsrail başbakanının Amerikan kongresinde konuşması çok normal de, bildiğimiz kadarı ile Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde sadece Amerikalılar vardır ve teknik olarak İsrail başbakanı orada bir “yabancı” ülke başbakanı sıfatı ile konuşuyordur.

“Biz işgalci değiliz” 

Peki Amerikan Kongresini bu kadar mest eden Netanyahu’nun konuşmasının içeriği neydi?

Netanyahu “1967 sınırlarına geri dönemeyiz” dedi. İsrail’in bölgede “yabancı bir işgalci olmadığını” iddia etti. Filistin’in askerden arındırılmış olması gerektiğini söyledi. Filistin’in BM üzerinden çözüm arama çabalarının barışı getirmeyeceğini üzerine basa basa vurguladı.

Bir hafta önce Obama kem ve de küm tarzında “aslında dönseniz iyi olur” demişti yarım ağızla. Kongre de Netanyahu’yu davet ederek intikamını böyle aldı. Belki de Amerika’nın gerçek sahiplerinin kim olduğunu hatırlatmış oldu.

En saygın(!) ABD’nin İsrail destekçisi basın kuruluşları bile bu bilgi notunu “biraz abartılı değil miydi” etiketiyle geçiyor. Hemen düzeltiyorlar gerçi, “Yanlış anlamayın, Amerika İsrail’e desteğini kessin demiyoruz, zaten Kongre dış politika konusunda ABD başkanı ile aynı görüşe sahip olacak değil ya” filan diyorlar mır mır tonunda. Ama belli ki  şu 25 kere ayakta alkışlama meselesi onların bile tuhafına gitmiş.

Amerika İsrail’in ileri karakolu mu?

Ayakta yapılan alkışlama eylemi için ‘ovation’ terimi kullanılıyor. Ovation aynı zamanda eğlence sektöründe kullanılan bir terimdir. Mesela Hollywood’da Oscar gecesinde davetliler salonda yerini alır, her şey bir senaryoya göre gittiğinden, sunucu konuşma yaparken, salondakilerin gördüğü ama ekran başındaki izleyicilerin görmediği, bizim medyanın prompter diye adlandırdığı ışıklı panellerde “applause” veya “ovation” yazar. Applause yazınca alkışlamak zorundalar, Ovation yazınca ayağa kalkıp alkışlamak zorundalar. Bu resmen oradaki kalabalığa “siz düşünemezsiniz, ne zaman alkışlamanız ve hatta nasıl alkışlamanız gerektiğine biz karar veririz” demektir.

Netanyahu’nun ABD Kongre’sinde yaptığı konuşma esnasında senatörlerin önünde böyle prompterler yoktu herhalde, değil mi? Kendi rıza ve istekleri doğrultusunda ayağa kalkıp alkışlamışlar İsrail başbakanını.

Tam 25 kere…

Birisi çıkıp, Amerika diye bir ülke yoktur, hiç bir zaman olmadı, Yahudi finanslı-İngiliz menşeili bir “derin devletinin” kurduğu ama işlerin ters gittiği bir kolonyal ileri karakol vardır dese, komplocu diyebilirler size.

Ve tabi İsrail-Filistin “sorunu” sürmeye devam ediyor. Şu an itibariyle devam eden Gazze katliamı ise İsrail’in eliyle büyük bir ‘cesaretle’ devam ediyor, tüm küresel aktörlere rağmen..

Barack Obama, Benjamin Netanyahu

 

Yazan - Ağu 1 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes