harici haber

ABD’nin tüm dünyaya yayılmış kirli savaşı

ABD kongresi Yemen’deki ABD ordusunun yürüttüğü savaş hakkında bir soruşturma yürütüyor. Kongrede bir konuşma yapan Farea Al-Muslimi, “daha geçen hafta insansız hava araçlarının düzenlediği bir saldırı bir köyü ciddi bir şekilde tahrip etti. Bu iha’lar Yemen halkı üzerinde müthiş bir korku ve baskı oluşturuyor, sivil kayıplara sebebiyet veriyor” diyor. Ve ekliyor “Böylece normalde El Kaide ile pek ilgilenmeyen Yemen köylüleri bir gece içinde ABD’den nefret eder duruma geliyorlar”

Georgetown University Hukuk fakültesinden Rosa Brooks, ABD’nin hiç bir delil göstermeden üstelik sivilleri bu iha programları sonucunda öldürmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylemiş.

Daha geçen hafta iha’lardan dolayı iki Yemenli sivil hayatını kaybetti.

Acaba ABD kongresi kendi kendini mi rahatlatmaya çalışıyor, bu kadar bariz bir durum için hukuk profesörlerini, aktivistleri çağırıp dinlemeye ne gerek var?

ABD’li iki yapımcı Rick Rowley ve Jeremy Scahill’ın yeni filmi “Dirty Wars: The World Is a Battlefield” belki de her şeyi özetliyor ABD’nin dış siyaseti açısından, Kirli Savaşlar : Tüm dünya bir savaş alanı”

Filmin fragmanı burada:

http://www.youtube.com/watch?v=oMH6RhrxG9Q

ABD sadece Yemen’de, Pakistan’da değil istediği her yerde ihalar aracılığı ile savaş yürütebiliyor artık. Filmin yapımcılarından Jeremy Scahill’in aynı adla bir kitabı da mevcut.

Yazan - Ağu 4 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes