harici haber

İslam’ı seçen Avrupalı kadınları bekleyen tehlikeler

Bu satırlarda da, bizim medyalarımızda sıklıkla Avrupalıların, özellikle İngilizlerin İslam’a geçtiğine dair haberler okuruz, bazılarımız bu haberlere dudak büker, ama şurası gerçek ki, özellikle batı medyası bir panik havasında bu konuya eğiliyorsa, bu endişenin bir sebepleri vardır muhakkak.

Özellikle hedefte İslam’ı seçen kadınlar var, bu kadınların başlarındaki en büyük sıkıntı, batı medyasının 28 şubat döneminde Türkiye’nin maruz kaldığı nevrotik hastalıkların bir benzerine maruz kalması. İslamı seçen veya böyle bir niyeti olan kadınların kafalarını özellikle başörtüsü üzerinden karıştırmayı hedefliyor, genel anlamda İslamı seçme fikri “öcü” gibi gösteriliyor.

İngiliz gazete TheTimes çok sinsi bir şekilde “İslam’a geçen kadınlar hemen inanç meselesi ile kültür kodlarını birbirine karıştırıyor” diye bir makale yayınlamış, bu fiyakalı cümlenin altında şu mesaj var : İnancınızı değiştiriyorsanız da bari hayat tarzınızı değiştirmeyin, özellikle tesettüre filan bulaşmayın zira o Arapların çöl kültüründen kalmadır.

HuffingtonPost da benzer bir konuya vurgu yapmış, özellikle kadınların tesettürünün çok ciddi bir sorun olup, “aile bağlarını koparacak bir karar” olduğu belirtiliyor.

İngiltere merkezli Center of Islamic studies, Cambridge üniversitesi ile işbirliği yaparak 50 adet sonradan İslam’ı seçen kadını incelemiş ve sonuçlarını 135 sayfalık bir rapor halinde yayınlamış.

Raporda özellikle İslam’a girdikten sonra aynı zamanda başını örten Avrupalı kadınların nasıl bir anda “ayrıcalıklı beyaz ırktan” olma özelliğini kaybedip, bir anda zenci kölelerin statusüne gerileyip “ötekileştirildikleri” anlatılıyor. Araştırmaya katılan bu kadınlar, tesettürleri yüzünden bir anda “toplumun artık onları İngiliz olarak kabul etmediklerini” belirtmişler.

Raporda ayrıca sonradan Müslüman olanların, doğma-büyüme Müslüman olan topluluklar ile olan ilişkileri de ele alınmış.

Şu adreste raporun tamamı mevcut, bu konuda araştırma yapanların ilgisine sunuyoruz:

İngiltere’de İslam’ı seçen kadınların anlattıkları


Yazan - Ağu 6 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes