harici haber

Gavur mallarını bilinçli boykot etmek için

Bu gavur malı tabirin yerli malı kullanma konusunda beynimize kazınmasından tutun da, ülkemizin dış siyasette yediği kazıklara paralel olarak “filanca ülkenin mallarını boykot ediyoruz” diye mesajlaşmalarda karşımıza çıkar.

Benzer durumda kapitalist bir protesto gerçekleştirmek isteyen batılılar ise bittabi “gavur malı” tabiri yerine “corporate products” tabirini kullanır yani devasa çok uluslu bir şirketin malı onlar için haklı olarak protesto edilecek bir şeydir.

Özellikle son yıllarda batılı gençlerin bazılarında böylesi bir anti-kapitalist duruş ivme kazanıyor. İronik bir şekilde Forbes dergisinde okuduğumuz bir habere göre “akıllı telefonlar” için yeni üretilen bir uygulamaya göre artık cep telefonunuz sayesinde bir ürünün gerçek üreticisi, menşeini cep telefonunuz o ürünün üstüne tutunca öğrenebilecekmişsiniz.

Uygulamanın ismi de manidar “buycott” yani buy satın almak demek, boycott(boykot etmek) ile birleştirmişler ortaya böyle bir sözcük çıkmış.

Haberde, mesela organik gıda peşinde olan bir vatandaş gdo’lu ürünler sektörüne destek vermemek için “Monsanto” firmasının bir ürünü varsa, rafta satılan ambalajın üzerine telefonunu tutunca bu ürünün gerçekte hangi firmadan geldiğini size söylüyor.

Malumunuz pek çok raf etiketi aslında paravan şirketler. Ülkemizde bile pek çok ürün aslında 1 ya da 2 firmanın “yan şirketleri” tarafından piyasaya sürülüyor.

Haberi forbes gibi bir “kapitalist” dergi de okuduğumuz için doğal kıllanma hakkımızı kullanıp, böylesi bir uygulama sayesinde “müşteri davranışları” hakkında akıllı telefonlar aracılığı ile “veri” topluyor olabilirler, yani sistem size filanca ürünü gerçekte hangi firma üretiyor diye bilgi verirken bir yandan da kişisel bilgilerinizi bir yerlere yolluyor olabilir.

Zaten en temel de bilgi sahibi olmak için insanın normalde alo demekten başka bir faydası olmayan bir cihaza ihtiyaç duyması bizce başlı başına bir problem.

Yine de “buycott” iyi bir fikir gibi geliyor kulağa, en azından pek çok haber portalı haberi geçerken, Monsanto firmasını örnek veriyor, boykot edilmesi gereken firmalara örnek olsun diye.

Yazan - Ağu 8 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes