harici haber

New York polisinin Müslümanları fişlemesinin zararları

Wync.org’un bir haberine göre FBI ile ortaklaşa olarak New York polis departmanının Müslümanları fişlemesini ve sürekli gözetlemesi Müslümanlar üzerinden çok olumsuz sonuçlar doğurmuş, Muslim American Civil Liberties Coalition’ın yayınladığı bir rapor bu yönde.

Associated Press bu konuda geçen sene bir haber yapmıştı, New York polisi New Yorklu Müslüman cemaatlere sızmış ve muhbirlerine para ödüyormuş.

Bu tarz bir haber ile ilgili olarak dikkatimi çeken ilk nokta, kullanılan muhbirlerin “yeni İslam’ı seçmiş beyazlardan” oluşmasıydı. Bizce buradaki asıl dert, Müslümanları “tebliğ” meselesinde paranoya yapmak. Zira camiye yeni gelen bir “beyaz adama”, acaba muhbir mi değil mi diye şüphe ile bakan bir Müslüman “tebliğ” görevini tam yapamaz. Belki de asıl dert bu zaten, ABD polisi New York’lu camilerde terörist filan olmadığını gayet iyi biliyor. Ayrıca iyi bildikleri bir başka gerçek Amerikan gençleri arasında İslam’a karşı ciddi bir merak da var.

Muslim American Civil Liberties Coalition’ın yayınladığı raporun yazarlarında Diala Shamas’da benzer şeyler söylemiş:

“Dine yeni girmiş insanlara soğuk ve mesafeli davranıyorlar, imamlarına güvenemiyorlar, genel anlamda camide bir güvensizlik havası esiyor” diyor.

Müslümanların huzuru kaçırdıkları yetmiyormuş gibi, cidden samimi bir şekilde İslam hakkında bilgi almak isteyen New York’luların da heveslerini kursaklarında bırakacak bir uygulama bu, muhbirlik işi.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ağu 8 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes