harici haber

ABD askeri Sincar Dağ’ında

Amerika, Sincar Dağı’na ilk kez asker çıkardı. Açıklama Pentagon yetkilisinden geldi. Amaç, olası bir kurtarma operasyonu seçeneğini değerlendirmekti. Ancak Amerikaya göre böyle bir operasyon olası görünmüyor.

Salı günü gönderilen 130 askeri danışmanın,  Başkan Obama’ya tahliye konusunda seçeneklerde bulunacağı belirtilmiş, Beyaz Saray’dan Sincar’da olası bir tahliye operasyonunda kara birliklerinin kullanılabileceği sinyali gelmişti.

CNN Türk’ün haberine göre; Pentagon yetkilisi, Amerikan Askeri Özel Kuvvetleri’nden yaklaşık 20 kişinin Sincar Dağı’na indiğini,  orada mahsur kalan Ezidileri kurtarabilmek için mümkün yolları araştırdığını açıkladı.

Böylece Amerikan askeri, ilk kez sahaya inmiş oldu. IŞİD’le de herhangi bir çatışmanın yaşanmadığıda belirtildi.  Ekip ilk değerlendirmesini de sundu.

Sincar Dağı’nda düşünülenden daha az kişinin mahsur olduğu ve önceki günlere kıyasla koşullar açısından daha iyi durumda oldukları izlenimi paylaşıldı.

Değerlendirme sonrası Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’a göre, bugüne kadar havadan dağıtılan yardımlar ve kısmı tahliyeler sebebiyle şu aşamada bir kurtarma operasyonununa gerek yok.MUDVCGE7499212

Yazan - Ağu 15 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes