harici haber

Irak savaşı konusunda ABD medyası geçmişini sorguluyor

Irak savaşının 10. yıl dönümünde vicdanlı ABD medyaları dönüp kendilerini sorguluyor, vicdan muhasebesi yapıyor. Ancak bizim medyalarımızın büyük bir çoğunluğu tarafından saygınlığı yere göğe sığdırılamayan WashingtonPost gazetesi bu konuda sus pus. HuffingtonPost bu sessizliğe dikkat çekip bir güzel eleştirmiş bu “saygın” gazeteyi.

Çünkü bu gazete 2003 yılında Irak’ın neden işgal edilmesi ile ilgili olarak ABD kamuoyunu gayet güzel hazırlamış, Saddam’ın olmayan kitle imha silahlarını yalanını, Pentagon’dan aldığı emirler doğrultusunda herhalde, ABD halkına yutturmaya çalışmış.

Üzüldüğümüz nokta, bunda başarılı oldular. ABD halkı bu yalanlara inandı.

Neyse yeni medya oluşumları ve internet yayıncılığı sayesinde WashingtonPost gibi gazetelere alternatifler türedi de, şimdi yaptıkları sorgulanıyor.

WashingtonPost o dönemde tam 27 ayrı “derin analiz” yayınlayarak Irak’ı işgali konusunda ABD halkını yanıltmış.

Maalesef ABD’nin yargı sistemi Türkiye’deki gibi “mantıklı” işlemez, herkes aksini iddia etse de.

Hiç bir ABD’li savcı, asla ve kat’a WashingtonPost’a, “halkı yanılttın, gel hesap ver” diyemez, ABD’nin yargı-medya kıskacı buna izin vermez.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ağu 18 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes