harici haber

Doğum günü kartları ve oyuncak bebekler üzerinden İslamofobi

HuffintonPost’un bir haberine göre ABD’nin Şikago kentinde bir “doğum günü kartı” üzerinde başörtülü-Müslüman kız oyuncak bebeği var, ve insanların birbirlerine doğum günü hediyesi diye göndereceği bu hediyenin üzerinden her türlü İslamofobik zırva mesaj veriliyor.

Bir kere kasıtlı olarak bu oyuncak bebek başörtülü olarak seçilmiş ve kartın üzerinde mesajlarda, bu konuşan bebeğin verdiği mesajlarda yazıyor. “Sıkıyorsa basın konuşsun, bu bebek sizi “ölümüne” sever, beyninizi patlatacaktır” gibi aşağılayıcı tabirler kullanılmış.

Council on American Islamic Relations’ın Şikago kenti başkanı Ahmed Rehab, CBS radyosuna yaptığı açıklamada bu tarz “hediyelerin” ABD halkında İslamofobiyi körüklediğini, daha geçen hafta Massachusetts’de başörtülü bir kadına terörist diye bağırıp yoldan geçenlerin onu dövdüklerini hatırlatmış.

Bu kartın adı, Aamina, the Muslim Doll yani “Amina, Müslüman Bebek” demek.

Kartın iç kısmında “Hope Your Birthday is a blow-out” yazıyor, burada bir kurnazlık yapmışlar, “blow-out” bir doğum günü partisi için çok olumlu bir anlam da verebilir, yani bomba gibi bir parti verdik diyebilir birileri. Ama aynı zamanda “blow-out” yani patlatma sözcüğü ile “Müslüman bebek kız” görüntüsü yan yana kasıtlı olarak getirilmiş.

Firma yetkilisi CBS radyosuna konuşurken, ABD’nin özgür bir toplum olduğunu ve insanların siyasi şaka kaldırmak zorunda olduğuju söylemiş.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ağu 27 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes