harici haber

ABD’nin Gizli Servisleri Türkiye’yi dinledi mi?

ABD’nin “ICREACH” adı verilen Google tarzı bir program sayesinde bugüne kadar 850 milyar telefon ve e-mail kaydını devasa bir havuzda topladığı ileri sürüldü. İddiaya göre takibe alınan ülkeler arasında Türkiye de var.

ABD istihbaratının kendi oluşturduğu arama motoruyla 850 milyar telefon ve e-mail kaydını izlediği öne sürüldü. Dolaylı olarak dinlenen ve takibe alınan ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığı iddialar arasında. FBI ve CIA de dahil 23 kurumun kullandığı programla onlarca kişisel bilgi tek tuşla rapor haline getiriliyor.

Tüm dünyayı dinlediği ortaya çıkan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) daha önce hiç bilinmeyen bir izleme programının ortaya çıktığı iddia edildi. Eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın açıkladığı gizli belgelere göre, Amerikan istihbaratı kendi arama motorunu oluşturduğu, ICREACH adı verilen Google tarzı program sayesinde bugüne kadar 850 milyar telefon ve e-mail kaydı devasa bir havuzda toplandığı ve bu bilgilerin CIA ve FBI’ın da aralarında bulunduğu 23 ABD istihbarat kurumuyla paylaşıldığı öne sürüldü

Bugün’de yer alan haber şöyle:

Maliyeti yıllık 4,5 milyon dolar

Bin istihbarat uzmanının kullandığı programla günde 2 ile 5 milyar arası kayıt işlenebiliyor. İşlenen veriler arasında telefon konuşmaları, e-mail ve chat kayıtları, SMS’ler, cep telefonu konum bilgileri gibi kişisel bilgiler de yer alıyor. Gizli programın maliyetinin yıllık 2,5 ile 4,5 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

“Arkadaşlar da izleniyor”

Ayrıca insanların nerelere gittiği, arkadaş çevreleri ve hatta siyasi görüşleri bile verilerden elde edilen raporlara yansıyor. Terörle mücadele için kullanıldığı öne sürülen programda bu kadar detaylı kişisel bilgilerin kullanılması, asıl amacın pratikte herkesi takip etmek olduğu kanaatini uyandırıyor.

CEJAAWY5921098

Yazan - Ağu 29 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes