harici haber

Amnesty International’dan Avrupa’daki ayrımcılılık raporu

Uluslararası insan hakları örgütü olan Amnesty International’ın yayınladığı bir rapora göre Avrupa’da Müslümanlar kültürel ve dini önyargılar yüzünden hem iş ve hem de eğitim olanaklarından istedikleri gibi yararlanamıyorlar.  Raporun ismi “Choice and Prejudice: Discrimination Against Muslims in Europe” yani “Seçim ve Önyargı, Avrupa’da Müslümanlara yapılan ayrımcılık.” Raporda özellikle İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya ve Hollanda’da yaşayan Müslümanların iş dünyasında yaşadıkları zorluklar incelenmiş ve özellikle kadın Müslümanlarda başörtüsünün iş bulma konusunda önemli bir engel teşkil ettiği not edilmiş.

Bu konuda özellikle İsviçre’deki hukuki boşlukların ve yanlış uygulamaların Müslümanlara karşı belli “streotip” oluşturulmasına yol açtığı rapora eklenmiş.

Amnesty International’ın ayrımcılık konusundaki uzmanı Marco Perolini asıl problemin hukuki değil, uygulamada olduğunu zira Fransa, Hollanda gibi ülkelerde ayrıcılığa karşı kanunlar olduğu ama bunların gündelik hayatta es geçildiğini vurgulamış.

Yazan - Eyl 5 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes