harici haber

İngiliz hapishanelerinde mahkumlar İslamı seçiyor, İngiliz basını haberini sulandırıyor

İngiliz basınında hapishanelerindeki mahkumlar arasında İslamı seçenlerin sayısındaki artışlar yönünde haberler çıkar genelde. Örneğin Daily Mail’in bir haberine göre İngiliz hapishanelerindeki mahkumların 3 te 1 birinin “İslamı seçenlerden” olduğu belirtilmişti.

Bu tarz haberlerde bir istatistik sorunu vardır hep, ancak asıl önemlisi, daha önce “İslamla şereflenen Çek mahkumlar” örneğinde verdiğimiz gibi, haberin veriliş tarzından hemen başka maksatlar olduğu ortaya çıkıyor.

Şimdi de Telegraph gazetesinin bir “analizine” göre, İngiliz hapishanelerindeki Müslümanlar “çok kuvvetli çeteler” kuruyormuş, diğer dinlerden olanlar bu çetelerin koğuşlarda ele geçirdiği “iktidar nimetlerinden” yararlanmak için sahte bir şekilde İslamı seçiyormuş.

Hele haberin devamında, resmi bir rapora göre, diyor, sadece “domuz kızartması” pişirdiği için Müslüman mahkumlar tarafından tehdit edilen ve bu yüzden İslamı seçtiğini itiraf eden bir mahkum varmış.

Haberin tamamında, “Hapishanelerimizde İslam yayılıyor ama normal sebeplerden değil yani” demeye getiren bir hava var.

Her yönü ile fantastik ögeler içerdiği bariz olan haberin geri kalan kısmını aktarmıyoruz. Aynı ay içinde hem Çek hem de İngiliz hapishanelerinde “Mahkumlarımız arasında İslamiyet yaygınlaşıyor ama sandığınız gibi değil, mecburiyetten yapıyorlar” diye aynı anda haberler çıkıyor.

Muhtemelen, bu “medeni” Avrupa ülkeleri hapishane koşulları hakkında oldukça faşizan bir düzenlemeye gidecekler, şimdiden kamuoyunu klasik  “İslam öcüsünü” kullanarak hazırlıyor.

Bir başka ihtimalde, Avrupa’nın sistemi ile barışık olmayan bazı mahkumların hapiste “hak yolunu bulması” ki, bu medyaları rahatsız ediyor, istatistiki veriler ile oynayamadıklarından mahkumların İslamı seçme sebeplerini sulandırmaya çalışıyorlar.

Yazan - Eyl 8 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes