harici haber

Papa dokunulmazlık istiyor

İtalyan medyasında geçen haberlere göre istifa eden Papa Benedict, İtalyan başbakanı Giorgio Napolitano ile buluşarak, dokunulmazlık talebinde bulunacak, çünkü Vatikan aleyhinde açılacak davalarının ucunun kendisine dokunmasından korkuyormuş. International Tribunal gazetesi ise kendi tabirleri ile başbakana “suça dahil olmayıp, Vatikan’ın bütün mal varlığına el koymaları gerektiğini” tavsiye ediyor.

Papa’nın istifası meselesi dünya medyalarını çok daha meşgul edecek gibi gözüküyor. Ellerine böyle bir fırsat geçince en çok Katolik olmayan Hristiyan ülkelerin medyaları zevkle ellerini kavuşturup Vatikan aleyhinde ne kadar kirli çamaşır varsa onu döküyor ortaya.

En ilginç iddialardan birini Amerikan alternatif haber kanallarında okuyoruz, Barnabas İncili tartışmaları artık öyle bir raddeye gelmiş ki, Papalık yeni ortaya atılacak iddiaları red edemeyip, bu Barnabas incilini kabul etmek zorunda kalacakmış. Böylesi bir durum Hristiyan inancının temellerinden sarsar. Bilindiği üzere, Barnabas incili üzerinden ülkemizde de çok tartışmalar yapılıyor, iddialara göre Barnabas incilinde “Hz.Muhammed’den(sav) bahsedilir ve Hz.İsa’nın (as) son peygamber olmadığı vurgulanır.

Batı medyasındaki Papalık haberlerine bakınca, Türk medyasının bu konuyu çok daha “saygılı” bir üslup ile ele aldığını görüyoruz. ABD ve Avrupa’da bazı gazeteler bu durumu fırsat bilip akla hayale gelmedik tuhaflıkları ve komediler silsilesi ile bu haberleri veriyor.

Yalnız üzerinde durulmayan iki nokta var, Vatikan eleştirileri yapılırken hep reyting getirecek “skandal” olaylara vurgu yapılıyor, Kilisenin “ikonografi ve sembol” takıntısı üzerine fikir yürüten hemen hemen hiç yok. Oysa insanın dini inançlarını yönetme konusundaki ikon tutkusu ve sembolleri kullanarak insanın ruhsal yaşamını tahakküm altına alma Vatikan’ın en iyi becerdiği durum, bunun İslamiyet’te ikonografi olmayışı ile kıyaslanması gerek.

Batı medyaları daha çok “skandal” sözcüğünü seviyor, hele hele işin içinde kardinallerin “gizli hayatları” söz konusu olunca.

Bir de papalığın insanlık tarihinin en kötü “kostümlerini” bize sürekli göstermek zorunda olmasından kimse bahsetmiyor.

Sahi katolik dünyasında “erkekler” neden böyle kıyafetler giymek zorunda oluyor?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Eyl 15 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes