harici haber

ABD enerjide tümden bağımsız oluyor.

Özellikle ABD medyaları şu aralar Işid videolarına gömülmüş olduğundan International Energy Agency’nin yaptığı ilginç bir açıklama gözlerden kaçabilir. Bu iddia doğru ise Orta-Doğu’da petrol savaşları üzerinden yeni tablolar, yeni hedefler çizilecek seçilecek.

2020 yılı itibari ile ABD, dünyanın en büyük petrol üreticisi durumuna geliyormuş, bu konuda Suudi Arabistan’ı geride bırakacakmış. 2030 yılı itibari ile de enerji konusunda tamamen bağımsız bir duruma gelebilirmiş. Bunun akabinde ise ABD, artık petrol ihraç etmeye başlarmış.

ABD şu an itibari ile enerji ihtiyacının %20’sini ithal ediyor. Petrol çıkarılmasındaki teknolojik değişiklikler, ABD’nin bu konuda bir adım daha da ileri gitmesine sebep olacakmış.

International Energy Agency’nin raporunda ayrıca Irak’a da yer verilmiş, 2030 yılı itibari ile Irak dünyanın en büyük ikinci petrol ihraç eden ülke konumuna gelecekmiş.

Yazan - Eyl 17 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes