harici haber

Danimarka Üniversitesinden laiklik raporu

Danimarka’da Kopenhag üniversitesi oldukça kuru, sıkıcı bir araştırma yayınlamış, ancak medyaların böyle konulara ilgi gösterdiğini bildiğimizden, bir şekilde bu tarz raporların ses getirebileceğini düşünüyoruz.

Araştırmaya göre laiklik Danimarka’da müthiş bir baskı altındaymış, çünkü Müslümanlar nüfusun %4’ünü oluştursa da, son yıllarda gittikçe artan oranda bir “kamusal alanda İslami görüntüler” söz konusu imiş.

Araştırmacılar buna örnek olarak Danimarka parlamentosunun verdiği iftar yemeğini, iş yerlerinde çıkan “helal yemekleri” ve hava alanlarındaki mescitleri vermiş.

Bu bilim adamlarının anlamadıkları, ya da kasıtlı olarak görmek istemedikleri Müslüman göçmenlerin zaten yıllardır bu örnekleri sergiliyor oluşu. Son yıllarda birdenbire Danimarka’daki Müslüman göçmenler dinlerini “sırf Danimarkalıları gıcık etmek veya laikliği tehdit etmek için” kamusal alana taşımadılar, zaten ezelden beri öyleler.

Ancak nedense medyaların verdiği gaz ile veya çok daha karmaşık başka sosyolojik sebeplerden dolayı herkesin gözü Müslümanların üstünde artık. Danimarkalı akademisyenler bile bir kaç iftar yemeği ile, veya zaten yıllardır açık olan “gözden uzakta mescid niyetine kullanılan ufak bir izbe odayı” yani hava alanı mescitlerini kendileri yeni fark ettiklerinden dolayı “laikliğin” tehlike de oluşundan dem vurup, utanmadan bir de bunu eciş bücüş çelişkilerle dolu bilimsel olduğunu iddia ettikleri raporlara yansıtıyorlar. Meraklısı buradan bakabilir:http://www.teol.ku.dk/ceit/religare/Danish_Report_Final_2012.pdf/

Laikliğin neden herhangi bir dini etkinliği kamusal alanın dışına itmeye çalıştığının cevabını cidden merak ediyoruz. Mesela neden kültürel bir etkinlik kamusal alanda yapılabilir ama “iftar yemeği” kamusal alanda gerçekleşince laikliğe tehdit oluşturur, bunu anlamak mümkün değil.

Yazan - Eyl 17 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes