harici haber

Birleşik Krallığın Referandum Tiyatrosu

İskoçya’da yapılan tarihi referandumda Birleşik Krallık’tan ayrılmama kararı çıktı.

İskoçya’nın 32 bölgesindeki yapılan seçimde, “Bağımsızlığa hayır” kampanyası, kazanması için gerekli olan 1 milyon 852 bin oyu aşarak, 1 milyon 877 binden fazla oy aldı. “Evet” kampanyasının oyları ise 1 buçuk milyonda kaldı.

“İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?” sorusunun yönetildiği ve 4 milyondan fazla İskoçun sandık başına gittiği referanduma katılım oranı, yüzde 80’den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya’da referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar dün yerel saatle 07.00 ile 22.00 arasında oy kullanabildi.

Bu arada, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in bugün öğleden sonra referandumla ilgili yazılı bir açıklama yapması, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da sabahın erken saatlerinde referandum sonucunu değerlendirmesi bekleniyor. Cameron, resmi twitter hesabından “Birlikte Daha İyiyiz” kampanyasını yürüten Alistair Darling’i kutladı.

Bağımsızlık kampanyasının başını çeken ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri ve İskoçya bölgesel hükümetinin başbakanı Alex Salmond ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “bağımsızlığa evet” kararının çıktığı İskoçya’nın en büyük kenti Glasgow’u kutladı.

JBLMJRH2434987

Yazan - Eyl 19 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes