harici haber

Avrupa Müslümanlarının İslamofobiye bakış açısı

International Journal of Intercultural Relations, Jonas R. Kunst, David L. Sam ve Pål Ulleberg tarafından hazırlanmış bir rapor yayınladı. Bu üç akademisyen Oslo ve Bergen isimli Norveç üniversitelerinde öğretim görevlisi.

Raporda 3 farklı Avrupa ülkesinden 4 farklı etnik gruba mensup vatandaşlar arasında yapılan mülakatlardan derlenmiş bilgiler var. Bu dört farklı etnik gruptan kast edilenler şöyle: 277 Fransız Mağribileri, 446 Türk kökenli Almanlar, 167 Arap kökenli Almanlar and 454 Pakistan kökenli İngilizler.

Bu kesimlerin İslamofobiye bakış açıları ve gerek medyalarında ve gerek gündelik hayatlarında nasıl bir İslamofobi algılarının olduğu incelenmiş.

En çok Fransa’daki göçmen vatandaşlar İslamofobiyi gündelik hayatlarında hissediyorlarmış. Ayrıca özellikle iş hayatlarında İslamofobiye maruz kalmak ile stres ve diğer psikolojik sorunlar arasında bağlantı tespit edilmiş.

Raporda vurgulanan bir diğer husus ise bu ülkelerdeki mevcut “ayrımcılığı engelleyen” yasaların olması Müslüman göçmenleri İslamofobiden kurtarmaya yetmiyormuş, zira medyalarında sistematik olarak “negatif” resmedilmeleri halen çözülemeyen bir sorunmuş.

Raporda ayrıca İslamofobinin artık akademik çevrelerde ciddi bir sorun olarak ele alınmaya başlandığını ama tehdit boyutunun yeterince incelenmediği vurgulanmış.

Meraklısı için raporu indirebilecekleri adres şurası:

http://www.academia.edu/2239932/Perceived_islamophobia_Scale_development_and_validation

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Eyl 26 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes