harici haber

Ölüm tohumları : GDO belgeseli

ABD’li gıda araştırmacıları Dr.Gary Null ve Richard Polonetsky’ın yapımcılığını üstlendiği “seeds of death” isimli belgeseli aşağıda izleyebilirsiniz. Belgeselin alt başlığı “unveiling the lies of GMO” yani GDO’lu ürünlerin yalanlarını deşifre etmek, ortaya çıkarmak anlamında.

Oldukça iyi bir prodüksiyon gibi duruyor bu film, bizim vakit ve imkanlarımız olmadığı için tamamını çeviremiyoruz ama zaten bizce bu tarz belgeseller neden “duyarlı” kanallarımızda yayınlanmaz orasını hiç bir zaman çözemedik. Televizyon sektörü “danışıklı dövüş” tabirine yakışır bir şekilde hareket eder ve rüşvet çarkları bürokrasiden daha hızlı ve iştahlı döner, onu da biliyoruz ama vicdanlı iki belgeselcinin çektiği bağımsız bir belgeselin Türkçe tv yayın hakları ne kadar tutabilir ki? Yeşilçam denilen insanlık tarihinin en garabet sululuklarını yayınlayan “İslami” kanallarımız biraz da halkı bilinçlendirmek niyeti ile böyle belgeseller yayınlasa ya.

Böyle belgesellerin bizim “alternatif” kanallarımızda yayınlanmasını diliyoruz, tvlerdeki program alım-satım müdürlerine sesleniyoruz.

Belgeselde Monsanto, DuPont ve Syngenta gibi firmaların tüm dünya halklarını bu konuda nasıl kandırmaya çalıştıkları, aslında gdo’nun bilimsel bir gelişme olarak gösterildiği ve bunun zararları anlatılıyor.

Yazan - Eyl 29 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes