harici haber

Camiye siyaset sokak Fransız bakanı

Bizim basınımızda hala anlamsız bir sosyalist aşkı vardır, naftalin kokusunun artık cılkını çıkardığı bir durumdur. Nerede bir sosyalist başarı kazansa eski aşkları alevlenir. Fransa’da sosyalist bir lider başa geçince, Sarkozy gidince gizliden gizliye bu desteği gördük. Örneğin, bu yeni “sosyal demokrat” iktidar zamanında Fransa’nın Strasbourg kentine yeni bir cami açıldı, bunu haber yaptılar ve sanki Sarkozy’den sonra “işte sosyal demokrat geldi, Fransa’ya hoşgörü geldi” gibi bir hava estiriyorlar. Ama bu haberde vermedikleri detay, Reuters’in haberine göre, Fransa iç işleri bakanın bu cami açılışında yaptığı konuşma.

Bakan Manuel Valls tam da mihrabın önüne geçmiş, bayrağını asmış, bir ton siyaset yapmış, “Aşırılıklara yol vermeyiz, İki çeşit İslam var, biri bize ait olan biri de Fransa’ya ait olmayan” türevinde saçmalamış, dini siyasete alet etmiş, camiye siyaset sokmuş yani.

Bir düşünsenize, bizim iç işleri bakanımız bir kilisede benzer konuşmalar yapacak, basınımız neler uydururdu?

Açılan cami Fransız Müslümanlarına hayırlı olsun, sosyalist veya Cumhuriyetçinin Fransa’da pek bir şeyi değiştirmeyeceğini de bizim basın anlasın.

Yazan - Eki 10 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes