harici haber

Suriye muhalefetinden Türkiye’ye destek

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye’nin, IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmak için öne sürdüğü şartları desteklediğini açıkladı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye’nin, IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmak için öne sürdüğü şartları desteklediğini açıkladı.

SMDK Sözcüsü Salim el-Muslat, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona katılmak için öne sürdüğü şartlara ilişkin, “Aslında bunlar şartlar değil, bölgede yürütülen terörle mücadelede temel ihtiyaçtır. Esad teröründen yalıtılmış bir terörle mücadele anlayışı anlamsızdır. Çünkü Esad rejimi ve onun şiddet politikaları, bu tür terörist ve aşırı grupların ortaya çıkmasına neden olan teşvik edici güçtür. Rejimin varlığını sürdürmesi, farklı isimler altında olsa da gelecekte bu türden aşırı grupların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Terörle parça parça mücadele etmenin Suriyelilerin çıkarına hizmet etmeyeceğini” belirten Muslat, bunun “aynı zamanda bölgedeki komşu ülkeleri doğrudan tehdit ettiğini” kaydetti.

SMDK’nın açıklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın, Türkiye’nin IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmak için tampon ve güvenli bölge oluşturulması ile Suriye ve Irak’taki ılımlı gruplara terörle mücadele eğitimi verilmesi şartlarını öne sürmesinin ardından geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da merkezi ABD’de bulunan özel bir TV Kanalına verdiği demeçte, bölgede terörü üreten en büyük etkenlerden birinin Esad rejimi olduğunu vurgulayarak, “Esad rejimini de hedef alan kapsamlı bir strateji çerçevesinde IŞİD’e yönelik müdahalede kara gücünü kullanabiliriz” demişti.

ZKXNCCB8909885

Yazan - Eki 10 2014. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes