harici haber

Çin-ABD siber savaşları

Reuters’in bir haberine göre Çin’li hackerlar ABD ordusunun bilgisayar sistemlerine sızıp, 10’dan fazla silahın tasarımını ele geçirmişler. Bunun yanı sıra aynı ekip Avustralya’nın yeni istihbarat binalarının mimari planlarını da “download” edivermişler. Çinlilerin ele geçirdiği silah tasarımları arasında savaş uçakları ve gemileri, Avrupa, Asya ve Körfez ülkeleri için elzem olan füze sistemleri varmış, WashingtonPost’un yorumuna göre.

Gelecek hafta ABD başkanı Obama, Çin cumhurbaşkanı Xi Jinping ile siber güvenlik konularını görüşecek, manidar bir şekilde. Pentagon yetkilileri Çin’in kendi sistemlerini öğrenip, olası bir savaş esnasında savunma sistemlerini ona göre ayarlamasından ziyade Çin’in bu bilgileri kullanarak kendilerine silah yapmalarından endişe ediyorlarmış.

Ayrıca haberde bizim ilgimiz çeken nokta Çin’in Avustralya ile de ilgilenmesi, belki de Çin, olası bir Çin-ABD savaşında, Avustralya’nın ABD’nin yanında yer alacağını biliyor, buna göre şimdiden önlem almaya çalışıyor.

Yazan - Eki 24 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes