harici haber

İsveç’in ezan rahatsızlığı

Tüm Avrupa’ya yayın yapın thelocal isimli haber portalı son zamanlarda çok meşhur olmaya başlamıştı. Genelde Avrupa’da yaşayan Müslümanlar ile ilgili “ilginç” haberler görüyorduk bu portalda. İşin tuhafı her ülkeye ayrı ayrı yayın yapıyorlar aynı zamanda İngilizce üzerinden tüm dünyaya yayın yapan bir haber-yorum dergisi. Yavaş yavaş gerçek dertleri ortaya çıkıyor.

Uzun bir haber-yoruma yer vermişler, dertleri İsveç’teki Müslüman grupların camiden ezan yayını yapmalarını engellemek. Haberde İsveç’teki Müslüman toplulukların neden böyle bir isteği olmaması gerektiği ve ezan yerine önerdikleri tuhaf alternatifleri sıralamışlar. Yaratıcılıklarını keşke faydalı bir iş için kullansalardı.

İşin kötüsü pek çok “liberal stk ve basın görüşleri” bu görüşleri destekliyor, tüm dünyaya demokrat ve özgürlükçü olarak sunulan İsveç’te ezan sesi böyle hazımsızlık ile karşılanıyor. Ancak asıl merakımız thelocal gibi çok pompalanan haber portallarında böyle kışkırtıcı yorumlar olmasa durum nasıl olurdu?

Derginin iddialarına göre örneğin İsveç’te yaşayan bazı İran’lı göçmenler ve Arap ülkelerinden namus cinayetinden kaçan bazı kadın göçmenler ezan sesini duyduklarında ülkelerinde maruz kaldıkları işkenceleri hatırlayabilirmiş, bu yüzden psikolojileri bozulabilirmiş.

Haberin altında tonlarca yorum var, Fransa, İngiltere ve Almanya’ya oranla daha “sakin” olmalarını bekleyeceğimiz İsveç halkının Müslüman düşmanlığına şaştık kaldık. Derginin fitne maksatlı yayınladığı bu haber amacına ulaşmış gibi gözüküyor.

Ayrıca dergi yazarları “bu çağda minareye tırmanıp “tanrı büyüktür” demeye ne gerek var, bu işi cep telefonundan mesaj olarak cemaat üyelerine gönderebilirler, böylece Müslümanlar çağın teknolojisine ayak uydurmuş olurlar” gibisinden ciddi ciddi tavsiyelerde bulunuyor.

Zaten 1994 yılında Stockholm belediyesinin aldığı bir karar ile ezan yasaklanmış durumda İsveç’in başkentinde.

Ezanın cep telefonundan mesaj olarak gönderilme fikrini, bu tarz fitne-fesatlara müsait bazı Türk medyacıları ortaya atabilir, biz şimdiden uyaralım, bu fikri nereden ithal ettikleri görülsün diye. “Cepten ezan caiz mi değil mi” diye bazı fitne-medya yuvaları bayıla bayıla tartışabilir yurdum tv ekranlarında, hiç şaşırmayız.

Barış Tarımcıoğlu/haricihaber.com

Yazan - Eki 31 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes