harici haber

İngiliz evrimci biyologdan sosyoloji dersleri

Normalde kendini bilmez, çaptan düşmüş sözde bir bilim adamının sözlerinin haber değeri olmaz ama ülkemizde evrim=bilim vesaire gibi safsataları dillerine dolayanların yere göğe sığdıramadığı bir isimdir Richard Dawkins. İngiliz meşhur biyolog ve evrimcinin artık siyasi bir proje olduğu komplo teorisinden çıkıyor, bariz bir realite halini alıyor. Adam oturup “canlıların doğası” ile uğraşacağına sürekli İslam’a saldırıyor. Ve arkasında müthiş bir medya desteği var.

Daha önceden “insanlığın geri kalma sebeplerinden en önemlisi dindir ama İslam Hristiyanlıktan daha da kötüdür” sözlerini sarf etmişti. Şimdi de bir konferansta, İskoç Scotsman gazetesinin haberine göre, “tanrı yoktur, İslam da şeytandır” konulu bir konferans vermiş. Evrimci-biyoloğun iddiasına göre asıl sorun Müslümanlarda değilmiş, onların çoğu masummuş ama İslam en tehlikeli dinmiş, dünyadaki en büyük kötülük kaynaklarından biriymiş. Bu sözleri gazetenin haberine göre salonda çılgınca alkışlanmış.

Bu konuyu daha da deşmek gerekiyor. Önce böyle şarlatanlar medya önünde çok pompalanıyor, belgesellere çıkartılıyor, insanlar onları “bilimsel” zannedip peşlerine takılıyor. İster kara deliklerden, ister dinazorlardan bahsetsinler, medyaların üstün çabaları sonucunda   meşhur ediliyorlar. Sonra zamanı geldiklerinde halkın dini duyguları ile oynamaya bayılıyorlar.

Bunların atası evrimci-biyolog Darwin de böyleydi. İddialarının bilimsel olup olmadığından çok, o zaman ki muhafazakar toplumu nasıl şok ettiklerinden zevk almışlardı.

Şimdi de her ülkede pek çok taraftarı olan Dawkins, aynı zırvalıkları tekrarlayıp duruyor, medya desteği ile özellikle gençler üzerinde “meşhur ve saygın” bilim adamı etkisi bıraktırılmaya çalışılıyor.

Sahi, bir bilim adamı neden din sosyolojisi üzerinde ülke çapında konferanslar verme ihtiyacı duyar? Eğer gerçekten bilim adamı ise?

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Ara 8 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes